Když jsem na Pragoconu spatřil tento romanticko dramatický produkt prvně, musel jsem se smát. "Tak naivní anime jsem dlouho neviděl," říkal jsem si. Nějaký flákavý student Takayuki padne do oka mladičké Haruce, která se ho pokusí sbalit. Takayuki si s nastalou situací neví rady a tak začíná v dobré víře s Harukou chodit. Jeho nejistota se rázem projeví v kolísání mezi Harukou a její kamarádkou Mizuki, která sama sobě namlouvá že má své city pod kontrolou, ale opak je pravdou. Toto téma se během dvou prvních dílů neustále omílá, sledujeme peripetie spojené s tím jak jde Takyuki s Harukou na rande, jak jí chce vzít do kina ale kvůli své nervozitě se k tomu neodhodlá, kterak jí málem připraví o panenství atd. Zkráceně řečeno jeden velký kýč, u kterého jsem se královsky bavil neb jsem bral Věčnost zpočátku tak trochu jako komedii. :)

Můj usměv z tváře ale rázem setřel zlomový závěr druhého dílu. Smíšené pocity umocněné neslaným nemastným dosavadním dějem rázem vystřídal pocit uznání autorů. Vzhledem k tomu že byl design tohoto anime svěřen Kikuchimu Yokovi, chlapíkovi zodpovědnému za Blickův oblíbený temný Noir, dalo se tušit že onen sladký nádech Věčnosti moc dlouho nevydrží.

Co tak zásadního se tedy stane na konci druhého dílu? Takayuki má jako obvykle rande s Harukou, a jelikož jí chce udělat radost koupí jí obrázkovou knihu. Cestou na smluvené randevu místo potka sexy modrovlásku Mizuki, která ho nechce jen tak pustit aniž by jí taky něco nekoupil, protože má narozeniny. :) Takayuki se pracně a draze Mizuki zbaví koupí prstýnku. Pak tedy může konečně se značným zpožděním pokračovat v cestě, na jejímž konci leží strašlivé překvapení... Haruka mezi tím čeká poblíž telefonní budky na příchod svého prince. Namísto prince se ale přižene nebezpečnou rychlostí auto, které jí nemilosrdně srazí. Na místo nehody se po chvíli dostává Takyuki, který se rázem dozvídá toto fatální zjištění. A druhý díl končí, dalo by se říci právě v tom nejhorším.

Jestliže první dva díly byly značně nasládlé pak zbývajících dvanáct představuje pravý opak oné vysněné idylky. Přesouváme se pár let dopředu, Takayuki otřesen strašnou událostí vzdal svá studia a pracuje jako ztroskotanec ve fast food bufetu. Mizuki se ale i přes jeho špatný stav stále o Takayukiho zajímá a marně se mu pokouší dostat pod kůži. Haruka leží celou dobu v kómatu oplakávaná svými rodiči a sestrou Akane.

Mizuki se podaří Takayukiho trochu vzchopit a tak využije situace a svěří se mu že ho miluje. Takayuki opět neví co má dělat a tak její lásku přijímá. Dál ale sní o Haruce, jeho mysl je plná výčitek. A zrovna v momentě kdy už si Mizuki myslí že Takyukiho konečně získala probírá se jak na truc Haruka z kómatu. :) Její mozek ale nepracuje úplně ideálně, ztratila pojem o čase a myslí si že byla v bezvědomí jen krátkou chvilku, ne několik let. Doktorka její křehkou tělesnou stránku nechce vystavovat žádným větším šokům a tak musí všichni návštěvníci jejího nemocničního pokoje hrát jako by včera před několika lety bylo dnes. :)

Jak se s tím vyrovná Mizuki a Takyuki a co na to říká jejich svědomí? Věřte že to pro ně bude velmi těžké, Akane považuje jejich vzájemné sblížení za zradu vůči své sestře, Takayuki neví jestli lásku k Haruce jen hraje nebo jí opravdu cítí a trápí tak Mizuki, která by nejraději aby se Haruka nikdy z komatu neprobrala. Ale to už bych tady začal pomalu odhalovat obsah jednotlivých dílů, což by mohlo poškodit váš pozdější zážitek, kdyby jste se náhodou někdy rozhodli tohle super anime sledovat. A věřte že je ve skutečnosti mnohem lepší než vyplývá z toho stručného shrnutí děje pár prvních dílů co jsem tady nemotorně vypsal.

Kimi Ga Nozomu Eien ve vší své dějové hloubce oplývá jedním z nejdokonalejších ztvárnění vývoje charakterů co jsem kdy viděl. Se zoufale lidskými "hrdiny" této série budete soucítit, budete je mít rádi a odsuzovat jejich neuvážené činy. Po většinu času sledování této série jsem si ani sám nebyl jistý, jaké východisko bych z komplikovaných situací, ve kterých se charaktery ocitnou, hledal. Kdyby takhle vypadaly telenovely tak bych neváhal ani vteřinu, sednul bych si po vzoru důchodců do křesel a nenasytně sledoval každý nový díl. :)