Nedlouho po jeho smrti se pozůstalí členové kapely, Dave Grohl a Krist Novoselic, spolu s Cobainovou manželkou Courtney Love, dohodli na založení spolku, jež měl Cobainovo dědictví uchovat i pro další generace. Prvním projektem, který vzešel z této spolupráce, bylo LIVE album *From The Muddy Banks Of Whiskah*. Dalo by se označit za standardní kousek (nebýt toho, že Cobain byl v tu dobu dávno mrtvý), ovšem chybělo na něm něco, co by mu dávalo punc výjimečnosti. To se ovšem mělo změnit s druhou nahrávkou.

Prvotní plány zněly jasně, nashromáždit co nejvíce pozůstalého nevydaného materiálu, remasterovat ho a dát ho v poslech neutuchajícímu davu, jež vytvořil jakýsi kult osobnosti, který s Cobainovou smrtí nabral šílených obrátek. Datum vydání ovšem určeno nebylo.

Na počátku roku 2002 se (8 let po smrti K.C.) jako blesk z čistého nebe objevily první zprávy, o jakémsi projektu. Hovořilo se o spoustě nevydaných skladbách a samozřejmě o něčem speciálním. Netrpělivé obecenstvo se tedy postavilo do řady a čekalo...a čekalo...

Dočkalo se až na podzim léta páně 2002. Tehdy se na pultech objevil černý obal, v jehož středu se vyjímal jednoduchý, ovšem výstižný název, Nirvana. A co že je na něm tak výjimečného?

Popravdě řečeno, nic moc. Jedna nevydaná skladba a patnáct osvědčených hitů, nově upravených (odstraněny šumy atd.). Z pohledu řadového posluchače tedy žádná sláva. Tento pocit ovšem přetrvává pouze do několika prvních tónů právě oné nové skladby. Zažijete jistý pocit deja-vu. Ano, tohle jste přeci někde slyšeli...nebo že by ne? Máte v hlavě zmatek. Onen důvěrně známý *nakřáplý* hlas je nezaměnitelný, dunivou basu v pozadí si jistě také nespletete a podmanivé bubny celou tuto squadru náležitě doplňují.

Jistě, najdou se i škarohlídi, kteří budou *nové* písničce vyčítat až přílišnou podobnost s ostatními. Ale na druhou stranu, proč kazit něco, co funguje, že? Navíc, při byť jediné změně projevu by to prostě už nebyla ona typická Nirvana.

Ale nahrávka se neskládá pouze z jedné písně. Vhodně ji doplňuje kolekce pečlivě vybraných hitů. Kdo by si nevzpomněl na Smells Like Teen Spirit či Heart-Shaped Box? Album mapuje období od počátků (About a Girl), přes vrchol s albem Nevermind (Smells Like Teen Spirit, Come As You Are), syrovost v albu In Utero (Rape Me) až po naprosto exkluzivní a neopakovatelný Unplugged koncert v New Yorku (All Apologies). Jak vidíte, je toho celkem dost. Neodpustím si ovšem poznámku, že právě výběr skladeb byl dělán proto, aby se vše lépe prodávalo. Neodmyslitelným faux-pas je nezařazení Aneurysm či vůbec první písničky od Nirvany - Love Buzz.

Ačkoliv může moje recenze znít vcelku negativně, není pravda, že by se mi CD nelíbilo a po jednom poslechu ho zahodil do kouta. Naopak, byť s pouze jednou nevydanou (P.U.) skladbou, řadí se mezi jasné kandidáty na koupi pro všechny příznivce. Ano, vše jsme už jednou slyšeli, známe to, a stejně si to koupíme a poslechneme po stodvacáté. Navíc, z vlastní zkušenosti jsem měl možnost poznat, že album se líbí i lidem, kteří Nirvanu nikdy neslyšeli. Pojem nadčasové muziky zde dostává nový pojem. Možná je to konzervativním přístupem médií, která hrají osvědčené bolševické hvězdy a pod pojmem *stará dobrá Nirvana* si vybaví tiskovou konferenci Richarda Gere.

Konečného verdiktu se dnes nedočkáte. Pěkně si také jednou přečtěte celou recenzi.

Interpret: Nirvana
Název alba: Nirvana
Celková doba: 54:42
Seznam skladeb:
1. You Know You´re Right
2. About a Girl
3. Been a Son
4. Sliver
5. Smells Like Teen Spirit
6. Come As You Are
7. Lithium
8. In Bloom
9. Heart-Shaped Box
10. Pennyroyal Tea
11. Rape Me
12. Dumb
13. All Apologies
14. The Man Who Sold The World
15. Where Did You Sleep Last Night