Roku 1909 se legendárnímu korejskému patriotovi Ahn Chung-gunovi nepodařilo v Číně zastřelit japonského ministra zahraničí a díky jeho selhání se Korea připojila k Japonsku, které posléze vyhrálo druhou světovou válku. Přenášíme se o sto let napřed do roku 2009, kdy je Korea silně japanifikována a funguje jako jedna z provincii Japonska. Máme zde sledovat osudy dvojky neohrožených policajtů sloužící pro bezpečnostní složky JBI, z nichž jeden je Japonec a druhý Korejec.

Tito dva asijští playboyové jsou přivoláni k incidentu, při kterém korejští teroristé přepadli z neznámých příčin muzeum. Teroristi jsou všichni zabiti a korejskému policajtovi začne vrtat hlavou proč je zabil. Začne být zlobivý policista a pátrá na vlastní pěst. Zjistí že byl v muzeu uložen nějaký mocný korejský artefakt, který chtěli teroristé ukořistit. Artefakt je nakonec teroristy přece jen ukraden a korejský policajt začne sympatizovat se svými rasově spřízněnými bratry. Vidíme pár záběrů korejského dítěte, jak pomáhá teroristům přemísťovat těžkou bednu s municí a pláčeme. Teroristi už nejsou teroristi, ale andělé svobody, pokoušející se pomocí onoho artefaktu změnit Japonci pozměněnou minulost.

Japonský policajt, který byl kamarád korejského policajta, nemá moc pochopení pro jeho vlastenecké čachry machry a tak se oba stávají nepřáteli. Nepřáteli, kteří se nakonec střetnou v kataklysmatickém souboji v minulosti, aby jeden zachránil a jeden zabil japonského ministra. Podaří se vrátit dějiny tam kam mají patřit, nebo bude Korea dál trpět pod nadvládou zlých Japonců?

Fuj, fuj, to je humus. Jižní Korea ukázala, že co se týče propagandy, není o moc lepší než její komunistický protějšek. Takto primitivní, prvoplánovitě patriotistický akční film jsem hodně dlouho neviděl, což je dáno také tím že akční filmy nesleduji. :) Nicméně i pokud bych měl nahlížet na 2009 čistě z akčního hlediska, jsou to právě akční scény, které jsou slabé skoro jako samotný příběh. Počítačové efekty na úrovní 80. let, kulisy a volba prostředí naprosto neoriginální, herecké výkony úplně mimo mísu. Jak by taky herec mohl věřit tomu co hraje, když je to naprosto scestné? Hlavně že to v zemi svého původu vydělalo hodně peněz a pomohlo tak filmovému průmyslu. Doufám ale, že autoři využijí peníze jinak než investicí do dalšího podobného braku.

Jižní Korea, 2002, 136 minut
režie: Si-myung Lee
scénář: Sang-hak Lee, Si-myung Lee
hrají: Kil-Kang Ahn, Masaaki Daimon, Shohei Imamura, Dong-Kun Jang