Ptáte se který že válečný film zde popisuji? Nenechte se mýlit. Zhruba tak by se dala charakterizovat atmosféra titulu, který má na to, aby se honosil přívlastkem "Nejatmosféričtější FPS akce nového milénia." (bohužel, žádný takový titul se neuděluje :-)

Série MOH není žádným nováčkem na poli 3D akcí. Naopak, má za sebou veleúspěšné tituly jako Medal Of Honor 1,2 nebo Frontline. Ovšem až tímto dílem se hra od Electronic Arts přesunula na nejrozšířenější platformu (dřívější díly vycházely pouze pro Sony Playstation 1 a 2). A přerod to byl nadmíru úspěšný. Ačkoli jsem oba původní díly hrál, neupoutaly mne natolik, abych k nim sedl a dohrál je znovu. A co to zapříčinilo ?

Za prvé musím zmínit grafické zpracování. Pokud někteří lidé říkají, že grafika není důležitá, musím dodat, že bez ní by to prostě nešlo :-). Modely postav sice neoplývají nijak vysokým stupněm detailnosti, ale tvoří velice líbivý celek, na který je radost pohledět. Prostředí bylo vymodelováno opravdu dobře. Navozuje atmosféru bojiště z dob druhé světové války. Polorozpadlé, bombami poznamenané domy v industrialitách a na druhou stranu rozlehlé pláně, uzavřená údolí nebo prostory německých táborů, bunkrů a skladišť. Je prostě z čeho vybírat a kam zajít.

Další na paškál přichází hratelnost. Ta je vynikající. Během hry se naplno vcítíte do atmosféry druhé světové války. Úkol stíhá úkol ve zběsilém tempu, nechybí dějové zvraty, kdy si myslíte, že vše je O.K. a ono se to najednou po***e. Do hry bylo zahrnuto v poslední době populární řízení vozidel. Konkrétně jsou zastoupena tři, nákladní vůz, motorka a tank. Samozřejmě ani v dopravních prostředcích nezapomínáte kropit okolí sprškou střel. Zkrátka a jednoduše, hratelnost je *vyťavena* na maximum. Myslím, že mi dáte za pravdu, zvláště při vylodění na pláži Omaha, jedné z nejlepší části hry.

Je na čase zmínit zbrojní arzenál, kterým budete mít tu čest disponovat. Standardní americká puška M1 Garand je pro machry. Precizní, přesná, smrtící, co víc dodat. Dále tu máme dle mne nejlepší zbraň ve hře. Americký kulomet Thompson. Vydává skvělé zvuky, vypadá opravdu dobře a v neposlední řadě se z něj docela dobře střílí. Sniperská puška je opravdová třída. Dá se s ní ustřelit mouše křídlo na sto metrů, jedinou její chybou je kapacita nábojů v zásobníku, pouhých pět. Ovšem jejich výměna stojí za to. Obecně veškeré měnění munice je ve hře ztvárněno jako ve skutečnosti. Velkou měrou k tomu přispívají již jednou zmíněné zvuky. Nejde to popsat, to se prostě musí zažít. Dále jsou zde zbraně těžšího kalibru, patří mezi ně brokovnice (naprosto destruktivní v uzavřených prostorech), raketomet (není co dodat) a granáty. S nimi lze všeobecně užít spoustu srandy. Lup jeden do místnosti, kde si udělala piknik místní osádka. Uslyšíte výkřiky jako ?AAA, ein granat, achtung, alarm? BUUUUM "Arhg !!!". To po dlouhých minutách plížení člověka pobaví.

A nakonec nesmím zapomenout na pistolku, na kterou v druhé části hry dostanete i tlumič. Pokud o Vás oběť neví, jedná se o naprosto ultimativní zbraň pro dlouhé zimní večery :-).

Přichází čas na závěrečné zhodnocení. Dle mého názoru se jedná o převratnou hru, která definovala nový rozměr pojmům jako hratelnost nebo atmosféra. Nikde ve hře nenarazíte na nějaký náznak SCI-FI. Žádné oživlé mrtvoly, superzbraně či ultimativní vojáci. To mi do tohoto žánru vysloveně nesedne. Opravdu stojí za zahrání. Pokud se právě teď rozhodujete, na kterou hru se vrhnout a máte rádi FPS, které nabízejí víc než mraky jiných tuctových titulů, vysokou zábavu v multiplayeru (poctivě odzkoušeno :-)) a v neposlední řadě, pokud máte rádi opravdu výbornou atmosféru, myslím, že není důvod váhat.

Hodnocení : 9/10Seznam zbraní, na které jste dostal povolení vojáku!


Váš základní kolt. Precizní, rychlý, tichý.


Standardní armádní puška typu M1 Garand. Také ta patří do vašeho vybavení.


Naše nejlepší automatická puška, Tomík je skvělá zbraň jak pro bezhlavý útok, tak pro obezřetnou obranu. Snažte se ho moc nepoškodit, vojáku.


Puška Springfield. Pokud v dálce zahlédnete nepřítele, vysvětlete mu pomocí několika rychlých argumentů, proč zde NEMÁ co dělat.


Na svou misi dostanete samozřejmě příděl šesti granátů. Bez nich ani ránu vojáku !


Pro případ otevřeného kontaktu s mobilizovanou jednotkou nepřítele jsme Vám přiřadili do arzenálu tuto pancéřovou pěst. Používejte ji s rozmyslem !


Alternativa pro Vašeho Tomíka. Pokud dáváte přednost hrubé síle, zvolte tuto zbraň. Nicméně pamatujte na vysokou hlučnost, rozhodně se s ním neukryjete snadno.