Předem bych ti chtěl poděkovat že sis našel čas ve svém jistě nabitém diáři.
Není zač. :)

1. Začněme vpravdě originální otázkou. Jak jsi se vlastně dostal k počítačům? Kdy proběhl tvůj první kontakt s PC?

Na střední škole při výpočetní technice asi tak v roce 1986-7, pokud se přístrojům IQ151 dá říkat PC, vlastni PC jsem si pořídil až někdy v roce 93-4, do té doby jsem měl Amigu.

2. Amiga byla v té době fenomenální stroj (pamatuji si historku s Doomem a obchodě na Strahově), dokázal by jsi se ještě teď zabavit u některé z nepřeberného množství her na tuto platformu?

Jo Doom byla podpásovka :)... Her bych na Amize našel spoustu, dokonce uvažuji, že si nějakou 1200 koupím zase. Teď si vzpomínám, že mě jednou Michal Rybka pozval na návštěvu, že má Amigu a jednu takovou specialitku  hrál jsem u něj Turricana 2 přes projektor na zeď, tudíž obraz skoro v životni velikosti :), a že mě to bavilo, svědčí i to, že mě spíš Michal vystrkal od Amigy, než že bych šel dobrovolně :). Jinak mě pořád láká a zkoušel jsem hrát přes emulátor třeba Black Crypt nebo Realms of Arkania...

3. Budeš se o koupi radit s odborníkem na Amigu, Martinem Bachem? :)

S Martinem se klidně poradím, i když nevím jestli mi o Amize může něco říct co nevím - když já měl Amigu, tak on určitě ještě hovnu říkal papu /no, o tolik mladší zase není :)/.

4. Jasně, měl jsem na mysli to, že byl zřejmě jako poslední člověk na zeměkouli  který měl tu možnost přispívat do Amiga Rubriky v LEVELU.

Dokázal by jsi říct, která herní série ti nejvíc přirostla k srdci?

Hehe :) Zrovna to je myslím otázka v aktuálním Levelu, doufám, že si pamatuju co jsem odpověděl :)... už zmíněna Arkánie - to bych moc chtěl, aby vzniklo další pokračováni. Hrál jsem hodně i Might & Magic, HoM&M, a nedoceněná i když geniální série je podle mě Zork.

5. S kterým člověkem, který se pohybuje/pohyboval na stránkách LEVELU máš nejvřelejší vztahy?

Asi s Honzou (pozn. Herodesem - býv. šéfredaktor) - byl to on, kdo mě vlastně do Levelu "přijímal", pamatuju si, jak na můj zdvořilý dotaz říkal, *Jo něco napiš - třeba tohle* -  najednou ze mne byl autor :) a teď když jsme v redakci vlastně jen tři, tak jsou vztahy hodně v pohodě - nedokážu si totiž osobně představit, že bych musel trávit spoustu času a muset spolupracovat s někým koho nesnáším.

6. Dokázal by ses vžít do lidí, kteří vstávají denně *na šestou* a na chvíli si to s nimi vyměnit?

Kdysi jsem se nějakým šíleným omylem přihlásil na brigádu, kam jsem musel (v zimě!!) vstávat asi ve 4 ráno, takže si to představit dokážu... ale jsem spíš noční tvor, takže práce od pozdního dopoledne (11-13:00) klidně do hluboké noci je mi milejší, než mít ve dvě odpoledne všechno hotovo. Odpověď tedy zní > dokázal bych to, ale neprahnu po tom :).

7. Otázka na tělo. Jeví se ti Draken jako člověk na svém místě ? Je dobrým *náhradníkem* Honzy?

No Ondra má řekněme jiný styl práce, ale žádné zádrhele jsem nepozoroval - takže možná k překvapení mnohých šéfredaktoruje úplně v pohodě a myslím, že k všeobecné spokojenosti...

8. LEVEL je v současnosti nejlepší herní magazín v ČR, alespoň co se dle prodeje týče. Pokud by tě někdo oslovil, vrazil ti do ruky balík peněz a chtěl po tobě start od nuly, šel bys do toho?

Myslíš start od nuly ve smyslu založit nový časopis?

Přesně tak. Ano.

K Levelu mám citový vztah, takže ani do jiného herního časopisu (existujícího), ani zakládat nový, i když vlastní, by se mi v žádném případě nechtělo...

9. Určitě máš nějaké nesplněné cíle. Prozradíš jaké? A nemusí se nutně týkat herního života...

Chtěl jsem dostudovat alespoň jednu vysokou školu, to už asi neklapne. Chtěl jsem procestovat skrznaskrz Skotsko a Irsko, původně to měla být návštěva všech palíren whisky, teď už jsem to změnil na obecně poznávací rodinný výlet - to doufám ještě vyjde. Jo a pak jsem si dal jeden cil, který zatím nevím jestli půjde splnit, ale nevzdávám se ho - chtěl bych bydlet ve věži (trochu uhozený, když nemam moc rád výšky, ale fakt bych chtěl) - takže pokud někdy vydělám nějakou hromadu peněz, tak si asi koupím nějakou věž nebo kopec, kde se dá postavit... :)

10. Jsi podnikavý typ člověka nebo máš spíš raději papuče a teplo u domácího krbu?

No jsem spíš hobit než hrdina :). Krb do věže plánuji určitě... ale stejně, dobrodružství nijak aktivně nevyhledávám, pokud do něčeho spadnu, tak se snažím užívat si toho.

11. Zmínil jsi Skotsko a Irsko. Shodou okolností i já bych chtěl někdy Skotsko navštívit. Proč sis vlastně oblíbil tyto drsné země s krásnou přírodou?

Protože mi chutná to pití co tam vyrábí :)) ... ale mimoto jsem byl třeba kdysi v Norsku a nějak mi přišlo, že se mi tyhle drsnější země líbí víc než ty "civilizované" a hlavně chci zjistit, jestli je tam ta tráva vážně tak zelená - v Anglii, kterou mám taky moc rád, mají ty trávníky fakt nějak zelenější než u nás :).

12. K jakému typu her tíhneš? Ať už jsou to styly nebo žánry.

Horor-adventury /Silent Hill, série, kterou jsem zapomněl uvést!/, klasické RPG s milionem atributů postav(y), FPS /doma dojíždím XIII, v práci Call of Duty/ a z žánru je mi hodně blízké fantasy a díky Falloutům a Kulhánkovi zbožňuji post-apokalyptické cokoliv :) a hlavně ať jsou tam upíři! A zombie!! A brokovnice!!! A saladin!!! :).

Takže nejsi zrovna pacifista...

No na vojně jsem nebyl, na střelnici jsem chodil rád - zastávám názor, že normálně uvažující dospělý jedinec může mít rád zbraně, násilí, boj atd. aniž by ho to nutilo praktikovat cokoli z toho v reálu na nedobrovolných dárcích krve.

13. Spousta z tvých bývalých kolegů či konkurentů redaktorů/autorů si založila svoje vývojářská studia. Jmenujme třeba Jindru Rohlíka nebo Karla Papíka. Neláká tě podobná představa?

Abych byl upřímný, tak tahle myšlenka mě zatím nenapadla. Ale až dostanu nápad na něco, co tu ještě nebylo, na hru nebo ideu, která zásadně změní tok dějin počítačové zábavy, tak slibuji, že si to nenechám pro sebe :).

14. Fandíš české vývojářské scéně obecně? (myslím na profesionální úrovni, nepočítám freeware)

Nevím jestli je to patriotismus nebo jak to nazvat, ale úspěch kohokoli z takovéhle malé země mě spíš těší, než že bych skřípal zuby a závistivě kopal do zdi :). Myslím, že všichni z téhle branže kdo se prosadili venku, si úspěch, ať už je to sláva, peníze nebo cokoli, zasloužili, protože to určitě nebylo proto, že by měli bohatého tatínka, protekci nebo by to nějak ošvindlovali.

15. Jakou muziku posloucháš? Které filmy si nenecháš nikdy ujít?

Teď jsem začal s vážnou :) ale jinak mám rad takové věci jako Nirvana, Faith No More, Midnight Oil ... Asi nemám moc vyhraněný vkus, jediné co vím je to, že z dechovky mám kopřivku. A filmy se snažím vidět všechny. Miluji opravdu špatné filmy, které jsou tak špatné, že se u nich pobavíš víc než u slušné komedie... Jinak samozřejmě můžu horory s upíry, fantasy/sci-fi, válečné, ale i detektivky, komedie... Mám filmy rád :).

16. Jak jsi vlastně přišel k přezdívce Sengaia popřípadě pan Dadoona? :)

Kdysi jsme hráli Quake 3: Arena v redakci a moje jméno postavičky podle nemoci z oblíbeného Braindeadu mi už nějak zůstalo... A pan Dadoona je historické osloveni z dob mého dětství, kdy jsem tak byl oslovován rodiči a nemohl se tomu bránit :)).

17. Pes nebo kočka?

Vlk :).

AAA, zrada :).

18. Většina lidí tě spojuje pouze s hrami, ale věřím že máš i nějaké jiné aktivity, které zatím důmyslně skrýváš ...

Když mám čas tak čtu /všechno/, mám rodinu, takže té se rád věnuji taky když nemám pracovní povinnosti a v těch zbývajících vteřinách si občas najdu chvíli na sport, hospodu s kamarády, střelbu, televizi... a spánek

19. Těšíš se na důchod?

No vzhledem k tomu. že jsem k němu tak na polovině cesty, zatím se na něj moc neupínám :).

20. Jaký máš názor na FAN Magy, které uveřejňujete na našich/vašich CD/DVD? Myslíš si, že časopisy v elektronické podobě mají budoucnost?

Jako tester CD/DVD je všechny otvírám a projíždím - musím říct, že některé jsou rozhodně kvalitní na pohled, obsah má samozřejmě různou kvalitu - jsem docela citlivý na chyby v češtině :). Jinak budoucnost bych viděl docela růžově, pokud se ceny různých palmtopů a podobných handheld věciček dostanou na použitelnou úroveň, budu si klidně číst elektronické záležitosti a papírové knížky budu vystavovat v knihovně. Už teď čtu spoustu věcí, co nemůžu sehnat v tištěné podobě, na notebooku.

21. Věříš v Boha?

Nejsem křtěný ani nejsem v žádné církvi, ale myslím že přesto můžu říct, že svým způsobem ano.

22. Blondýnky nebo brunetky?

Manželka je blondýnka :).

Takže černovlásky...

To jsi řekl ty :)).

23. Jak by jsi se cítil v šéfredaktorské sesli?

Nesvůj, nijak mne tenhle post neláká. Myslím, že na to nejsem ten správný typ...

Takže kdyby za tebou přišel zítra Ondra a řekl ti*Jsi šéfredaktor*s díky bys odmítl?

Pokud by ta možnost byla, tak ano.

24. Nachází se na tvém pracovním stole většinou organizovaný nepořádek, pořádek nebo prostě bordel?

No v porovnání s nepojmenovatelným cosi, co obrostlo Ondrův stůl a spojilo ho s Martinovým, se můj stůl dá nazvat uklizeným, i když v civilizovaných zemích by to možná považovali za, jak ty říkáš, organizovaný chaos.

25. Co říkáš na amatérské rozhovory s předními celebritami z české herní scény?

Myslím že jsou dost profi, když makají i v 1:20 v sobotu :).

26. Pokud by jsi se měl ohlédnout do historie a vybrat nějaký moment, který by jsi měl možnost změnit, který by to byl?

Asi bych nejel v 9 letech na ten výlet na kole, kterému při cestě z kopce upadla řidítka.

Mohl by jsi to konkretizovat? :)

Odřel jsem si xicht, záda, lokty, předloktí, břicho, kolena a zakrvavený jsem to kolo musel tlačit zpátky do kopce domů /na chatu/ :).

Teda že se nestydíš, takhle rozbít to jistě drahé a pěkné kolo !!! :)

Starý pionýr :)

27. Co konzole? Vidíš v nich nějakou do budoucna velkou perspektivu?

Jo Jo, myslím že Playstation jednou převálcuje všechny a všechno - konzole jsou ideální volba pro lidi kteří se nechtějí babrat s ničím okolo a chtějí hrát hry - taky uvažuji, že krom PC by se mi domu nějaká PS2(3) vešla :)

Myslíš že dokáží v oblibě předstihnout PC?

Nejsem si jistý, jestli se jim to celosvětově už nepovedlo - u nás možná PC vede, ale globálně bych na to nevsadil.

Domníváš se, že za úspěchem jednotlivých konzolí stojí oblíbenost určitého typu? například v Evropě moc nebodovalo N64, Dreamcast, sází se spíš na osvědčené Sony nebo v současné době asi nejvýkonnější X-box...

Myslím, že rozhodující jsou vždycky nakonec peníze a nabídka her - Sony má tolik her v nabídce, že se nemusíš bát, že bys neměl co pařit, X-box na tom může být podobně, protože firma (pozn. Microsoft) má na tuhle hračku dost peněz.

28. Jaký názor máš na konkurenci v případě papírových časopisů? Je ta, která se nachází na českém trhu dostatečným hnacím motorem kupředu?

Určitě, každá konkurence je prospěšná. Kdyby jí nebylo, MOŽNÁ by tu byl jeden černobílý časopis, který by na příští rok slíbil přidat disketu s wallpaperem do vánočního čísla...

29. Pokud by jsi měl tu moc, zrušil bys peníze a poplatky jako takové a stanovil nějaké jiné bakšiše? Nebo ti vyhovuje současná situace?

No myslím, že svět bez peněz by vznikl nastolením světového komunismu, takže bych u nich raději zůstal.

30. Existuje nějaká otázka na kterou se tě ještě nikdo nezeptal a ty bys na ní chtěl moc a moc odpovědět?

Spíš naopak - chtěl bych, aby ke mě někdo přišel a řekl *Chceš vědět, jaká čísla zítra budou znamenat stomilionový jackpot? A já bych odpověděl ano :)

Poslední otázka, chceš vědět, jaká čísla zítra budou znamenat stomilionový jackpot?

Ani ne :)

No já si to myslel.

Ano jsem skromný hoch.

Děkuji ti velice za tvůj čas. Přeji ti jen to nejlepší jak v práci tak v osobním životě a nepřestávejte pro nás, čtenáře dělat tak kvalitní magazín jako doposud.

Díky též, budeme se snažit. A přeji dobrou ničím nerušenou noc.

Dobrou noc.