S počáteční nedůvěrou jsem jej tedy nainstaloval (lapálie s jejím stahováním prostřednictvím dial-upového modemu snad ani nebudu popisovat )a spustil.

Přivítalo mne velice pěkně udělané hlavní menu.*Aaa, tady si někdo pohrál* konstatoval jsem. Zběžně jsem prohlédl credits, rozhovory a recenze na sebe sama (!!!).

Ale hru menu nedělá, zvolil jsem tedy položku Start Hry. Objevila se obrazovka, ze které se na mne producírovaly vlajky evropských států. Po kliknutí na příslušný odkaz se otevřelo menu, nabízející na výběr týmy z první ligy daného státu. A již zde je vidět neobyčejná míra mravenčí práce. U každého týmu byla k dispozici aktuální soupiska, náhradníci a rezerva. To někoho muselo stát pár dioptrií. Navíc u států Česká Republika, Slovensko, Anglie a Německo byla k dispozici i druhá liga. Samozřejmě, že statistiky byly i zde věrohodné. Možná si myslíte, že dnes je to již standard, ale při pohledu na oficiální produkt, konkrétně Championship Manager 4 a hlavně při kontrole statistik českých týmu nebudete vycházet z údivu.

Ne, jména jako D.Pavel,H.Milan a Z.Pepa (hovořím o příjmeních)do základu Sparty Praha opravdu nepatří.Bodík k dobru pro Petra Vašíčka. Ale zpět k samotné hře. Vybral jsem si českého exmistra Slovan Liberec a vrhnul jsem se do víru coachingu. Zvolil jsem si základní sestavu ve velice příjemně graficky zpracovaném menu a jal se otestovat své schopnosti v sérii pěti přípravných zápasů se soupeři, které jsem si sám určil. Přešel jsem k hlavní náplni celé hry, k samotnému zápasu. Osobně mne hodně zajímalo, jak se s tímto oříškem autoři poperou. Ale k mému úžasu ho rozlouskli a nejen že nepoškodili chutný vnitřek, ale také skořápky zůstaly nepoškozené. Jinými slovy, můžete si vybrat ze dvou typů zobrazení zápasů. První, rychlejší a mezi hráči CSM nejpoužívanější, dovoluje sledovat zápas minutu po minutě v rychlém střihu, kdy se Vám na obrazovce zobrazují prohřešky proti pravidlům (karty), zranění a góly.

Druhým, delším časově ale o to víc zábavným, je LIVE přenos ze zápasu. Pro nedočkavce, kteří si mysleli, že je použit engine FIFY 2003 mám špatnou zprávu. Byl použit textový režim, tudíž se Vám vypisují jednotlivé důležité okamžiky. Ovšem to neznamená, že byste měli uvrhnout hru do propadliště dějin. Naopak, byl použit systém postupného vypisování na obrazovku. V napětí tedy čekáte před monitorem zda to bude gól nebo jen další střela vedle.

Dost ale ke zpracování zápasů, hlavním aspektem freewareových her je hlavně hratelnost. A ta je opravdu maximální. Opravdu vím o čem mluvím. CSM 2002 mám doma již přes rok a za tu dobu jsem sehrál nespočet zápasů za nepočítaně klubů. Mým denním kusem chleba se stal právě tento manažér, ačkoli jsem ho zpočátku zavrhoval (hlavně z nevědomosti). Nadšené skřeky od školních počítačů mě v mém názoru jen utvrzují. Ale psaný text nepřekoná reálný virtuální zážitek z hraní hry. Snad jedinou hrubkou na hře by se mohl zdát hudební doprovod. Je velmi důmyslně skrytý, dalo by se říci až neviditelný. Neboli : ve hře žádná muzika ani zvuky nejsou. Ovšem já to beru pozitivně. Spolu s CSM 2002 mám většinou puštěný WinAMP nebo WMP. Myslím, že kdyby byly ve hře přítomny zvuky, celou hru by jen prznily.

Je čas na finální zhodnocení. Myslím, že CSM 2002 je opravdu velmi profesionálně pojatá hra, která klade důraz na totální hratelnost, ovšem nezanedbává ani grafickou stránku. Pokud jste fanoušek fotbalu a máte rádi kvalitní fotbalové manažery za vůbec nejlepší cenu (tzn. zadarmo ) a navíc v češtině, myslím že tato hra je vám šitá na míru.