Failan vypráví osobitostí sobě vlastní příběh bezmezné - takřka nedotknutelné lásky, na jejímž počátku stály existenční otázky, a která překonává všechny restrikce dnešní doby. Scénář rozvíjí povídku známého japonského autora Jiro Asady, zasazenou do korejských reálii, reflektující problém emigrantů a lidí žijících na okraji společnosti.

Hlavnímu hrdinovi Lee Kang Jaemu se smůla lepí na paty. Jeho kamarád se v průběhu let vypracoval na post místního šéfa gangu, kdežto Kang zůstal jeho pěšákem. Živí se prací v ilegální videopůjčovně, kde často nabízí pornokazety mladistvím, za což si nejednou odseděl trest ve vězení. Po jednom takovémto incidentu ho jeho šéf už nechce zaměstnat ve videopůjčovně a chce z něj udělat vyhazovače v baru, na což se slabý Kang vůbec nehodí. Dříve než se mu ale podaří přesvědčit šéfa o tom, ať ho přiřadí na jinou práci, zaplete se nešťastnou náhodou do rvačky, ve které jeho boss zabije člena konkurenčního gangu. Vypečený šéf si nad celou věcí chce umýt ruce a tak přesvědčuje Kanga aby vzal celou věc na sebe a že mu poté, až ho propustí z vězení za odměnu zaplatí pěknou sumu peněz.

Kang šéfovu nabídku přijímá a na chvíli se vytrácí ze scény. Mezi tím ještě stačí kvůli penězům uzavřít fiktivní sňatek s čínskou emigrantkou Failan, kterou ve skutečnosti ani neviděl. Failan je mu ale za jeho krok velmi vděčná a začne ho uctívat jako modlu, díky které dostala možnost pracovat v lepším světě. Posílá mu dopisy ve kterých mu vyznává lásku jako vzornému manželovi a Kang se nechává lehce obměkčovat slovy chvály, kterou ve svém životě slyšel tak málo. Byť to, když to tu tak napíšu, působí velmi nevěruhodně, oba se do sebe velmi silně zamilují.

Bohužel, dříve než dostanou oba šanci aby se spolu seznámili, Failan umírá. Paradoxem jest, že kdyby se poznali, asi by jim ona láska moc dlouho nevydržela, protože Kang byť je láskou zasažen, nadále vede dost nuzný a perverzní život. Film je tak založen na něčem velmi křehkém, ležícím tak trochu mimo realitu, s čím se nicméně mnoho lidí v běžném životě setká.

Velmi dobrý scénář umocňuje naprosto bezkonkurenční herecký výkon Choi Min Suka, velké korejské filmové hvězdy. Tento umělec s naprostou nenuceností a elegancí zahrál Lee Kang Jaea. Sledovat ho je dost silný zážitek, ať už je to při jeho přespávání v herně s výherními automaty, nebo při tom, když močí do umyvadla v kamarádově sporém bytě. Ještě nikdy jsem neviděl někoho ve hraném filmu, aby se takto kvalitně zhostil své role.

Failan, ztvárněná překrásnou čínskou hereckou hvězdou Cecilií Cheung, ani nemusí příliš hrát. Stačí aby se nevinně zatvářila a člověk má sto chutí se jí v krutém světě zastat. :) Na scénu filmu nastupuje až po první půlhodině a symbolizuje jakýsi Kangův přerod v lepší bytost. Ostatní herci předvedli také velmi husté výkony, například Kangův značně cholerický boss přesně zapadá do korejské reality dnešní doby. Taktéž Kangův kamarád se kterým sdílí malý byt, předvádí velmi přesvědčivý výkon. Často si spolu hrají na sumo jak malí kluci a válí se po smradlavé dece, kterou mají nataženou přes celý obývák místo postele.

Pokud jste alespoň trochu citliví a nebojíte se potencionálních slz dojetí, doporučuji vám Failan všemi deseti. Je to krásné romantické drama, realistické ve všech aspektech, včetně špatného konce, který se v podobných dílech vidí jen zřídka. Škoda, že takovýchto filmů není víc, a když už se někde objeví, tak je těžké si je obstarat.

Romantické drama
Jižní Korea, 2001, 115 min
Režie: Hae-sung Song
Podle povídky Jiro Asady
Hrají: Min-sik Choi, Cecilia Cheung, Hyeong-jin Kong,
Hudba: Jae-jin Lee