Naposledy jsem tento posměch zažil zhruba před třemi měsíci, kdy jsem si koupil poslední kousek z dílny mých oblíbenců, Foo Fighters. Z různých hudbou se zabývajících periodik jsem byl tankován neustálou chválou (a také neustálého a nesmyslného srovnávání s Nirvanou) tudíž jsem své těžce vydělané peníze (už slyším ten smích) investoval právě do tohoto CD.

První věc, která mě upoutala byla naprostá nepřítomnost textů v bookletu. Nu co, řekl jsem si. Hlavní je muzika. Vzal jsem tedy stříbrný kotouč, vložil jsem jej do Věže a stiskl Play. Hned první tóny (pro mě) notoricky známé skladby All My Life mě nenechaly na pochybách, že právě Foo Fighters jsou jednou z posledních skutečně rockových držav na hudebním poli. Ovšem není to album pouze jedné písničky, naopak. Naprosto všechny skladby, které se nacházejí na tomto skvostu jsou velice poslouchatelné a je to jedno z oněch alb, které si člověk pustí několikrát za sebou a stále se nemůže nabažit jednotlivých tónů. Alespoň u mě to tak funguje :).

Celé album je směsicí různých odvětví rocku, od rychlých *vlasoházeček*, přes pomalé rockové ploužáky a balady až po příjemné rockové písničky. Vybere si naprosto každý. Náplň textů se různí, jednou je to o hledání *čehosi* v *All My Life*, podruhé je to glosování lidského života v *Times Like These* a v neposlední řadě naléhavé zvolání *Come Back*.

Foo Fighters a všichni její čtyři členové, Nate, Taylor, Chris a samozřejmě frontman Dave Grohl stvořili skvělé album. Nechápu staromilce a škarohlídy, kteří neustále porovnávají každý čin bývalého bubeníka Nirvany právě s touto kapelou. Pouto, které je možná na začátku kariéry v roce 1994 drželo již bylo dávno přetrženo. Foo Fighters se vydali svou vlastní cestou, a podle mě to byla správná volba. Ještě se mi nestalo, aby se mi nějaká písnička od FF nelíbila. Nevím čím to je, možná charismatickým hlasem Davea Grohla, možná je to z povinnosti, jelikož nevidím moc současných rockových kapel, které by byly úspěšné, známé mezi širokou veřejností a zároveň si udržovaly vysoký standard.

K nahrávání nových alb si většinou Dave zve několik rozličných hostů (jmenujme například býv. Kytaristu Queen - Briana Maye), teď ovšem udělal výjimku, zavřel se s kapelou na několik měsíců do studia a nahrával a nahrával. Výtvor, který se posléze vyvinul z nekonečných hodin práce stojí za to a je na něm vidět radost z tvorby. Považuji ho za jedno z nejlepších alb posledí doby, teď zbývá pouze vysvětlení, proč není v cifře, která vyjadřuje hodnocení dvojice stejných dvoumístných čísel, které by byly logickým vyústěním mých chvalospěvů. Důvod je prozaický. Na albu je pouze jedenáct skladeb. Ano, energických, živelných, skvělých, vysoce poslouchatelných. Ovšem je jich pouze jedenáct. Ovšem ve výsledku to není taková tragédie, jak to nyní (možná) vyznívá, jelikož se celý playlist nakonec inteligentně uzavře.

Hmm... je zde tedy nějaká chyba?

Foo Fighters - One By One

1. All My Life 4:23
2. Low 4:28
3. Have It All 4:58
4. Times Like These 4:26
5. Disenchanted Lullaby 4:33
6. Tired Of You 5:11
7. Halo 4:37
8. Lonely As You 4:30
9. Overdrive 4:30
10. Burn Away 4:58
11. Come Back 7:49

Total Time: 54:59

+++ jedno z nejlepších rockových alb za poslední roky
++ dobrý mix skladeb
++ Dave Grohl a jeho texty
+/- 11 skladeb