Úterý 12.10. 2004

9:00 AM

Rozhoduji se v kamarádském kruhu zda se účastnit letošního Invexu nebo ne. Převládá prvotní nadšení a zápal pro věc. Všichni jsme veselí, nehádáme se. K naší původně čtyř-členné výpravě se postupně přidává dalších šest lidí. Peníze na autobus se jistě nějak seženou. První nedostatek, nedokážeme se dohodnout na čase odjezdu. Ale do dnešního večera času dost...

2:30 PM

Krvelačná hádka nad ranním odjezdem autobusu pokračuje. Internet nefunguje a tudíž ani nevíme přesný čas odjezdů a příjezdů autobusů.  Nikdo (až na Karla) není ochoten přijmout navrhovaný čas toho druhého. Já neustále vykřikuji, že sháním dva lidi do auta. Oni snad nechápou, že auto je nejpohodlnější dopravní prostředek a na jejich finance by to mělo znatelně menší dopad než cesta autobusem. Veškeré naše argumentace tlumí jednohlasně odsouhlasené rozhodnutí, že se půjdeme zeptat na informace a zjistíme v kolik onen zpropadený autobus vlastně jede. Já neustále vykřikuji, že sháním dva lidi do auta.

4:20 PM

Našel jsem dva lidi do auta!!!

7:30 PM

Rozmlouvám s Pavlem Dobrovským (Luke) po ICQ o zítřku. Prý se na Invexu také objeví, domlouváme si společné setkání. Mimo řečí se zmiňuje, že ho na Invex odveze jeho kamarád z Jablonce. Tuto informaci vstřebávám, ale nevěnuji ji větší pozornosti, jelikož já mám dva lidi do auta.

7:45 PM

Jeden ze dvou lidí mi právě napsal zprávu, že na mě hází bobek kvůli své finanční situaci. Propadám panice a běhám po pokoji sem a tam. Po několika depresivních zprávách (ICQ) reaguje Luke bryskně a dává mi jistou naději ve formě telefonního čísla na onoho kamaráda, který ho na Invex veze. Zkouším se mu několikrát dovolat, nebere telefon, nereaguje na ICQ, opět propadám panice.

7:55 PM

Po několika minutách zmaru dostáváme s Lukem spásný nápad, zavolat Jakubovi (onen kamarád) na pevnou linku. Ale hned narážíme na první problém, jaké je jeho číslo? Chystám se běhat po pokoji...

8:00 PM

Běžím pro Zlaté Stránky...

8:10 PM

Po nekonečných peripetiích se konečne dovolávám Jakubovi a stanovujeme čas odjezdu, v 5:45 z Jabloneckého autobusového nádraží. Radostí píšu Lukovi zprávy, které by málokdo dokázal pochopit. Luke jde spát, já radostí pobíhám po pokoji.

9:00 – 11:00 PM

Připravuji si v hektickém tempu nějaké oblečení, do batohu si balím také Level. V tu chvíli ještě netuším, že ho v příštích 24 hodinách nevezmu do ruky.

Středa 13.10. 2004

3:55 AM

Probouzí mne neustále převalování ze strany na stranu ze strany otce. Se slovy *Járo, vstávej* mě nutí opustit můj vyhřátý pelech. Letmý pohled na hodinky ve mně vyvolává mírné zděšení. Ale nemůže to překonat nadšení z toho, že dnes se zřejmě odehraje jeden z lepších dnů v mém životě. Jak říkají anglicky mluvící spolu občané, *Looking forward to...*

4:20 AM

Nasedám do automobilu vstříc Jablonec, mám to pěkných pár kilometrů cesty. Táta mě vyhazuje na autobusové zastávce se slovy *Pěkně si to tam užij*. Já z jeho slov cítím skrývanou závist, že on se na onen bájný Invex (opět) nepodívá.

4:40 – 5:25 AM

Cesta v prokřehlém autobusu ve mně moc kladných pocitů nevyvolala. Depresivní modrá zářivka, která osvětlovala celý prostor mi připomínala laciné horory, kdy se na střechu přisaje neznámá potvora a z okolosedících individuí se vyklubou krvelačné potvory. Uklidňuji se pozorováním oněch nekolika rozsvícených světel, která se tu a tam okolo silnice objeví. Je jich málo, vzhledem k tomu, že většina naší trasy se nachází v téměř liduprázdné oblasti. Zhruba v polovině dostávám neodkladnou potřebu zabít přede mnou sedícího houmlesáka. Jeho průpovídky mne opravdu nezajímají. Ještě než se k odhodlám jsou sedadla za mnou obsazena mladým párem, jehož průpovídky ve mně opět vzbuzují hezkou náladu. Dříve než se ponořím do tohoto pocitu se autobus octne na konečné. Vystupovat!

5:30 AM

Na autobusovém nádraží narážím na zbytek naší crew, která se má na Invex dopravit pomocí vlastních zdrojů (autobusem). Jejich promrzlé a nasrané obličeje se ještě více zachmuří když jim sdělím, že nejedu s nimi v autobuse, ale jedu s výpravou novinářů. Honzovi to nedá a odplivne si...

5:45 AM

Mávám svým přátelům a s přáním šťastné cesty mířím do čekárny. Vytahuji mobil a zjišťuji čas a kredit. Po menším šoku s nepříjemně nízkou cenovou hladinou se odebírám k otevřené kukani a zakupuji kupon v hodnotě 250,- Nejlevnější, který byl k dostání. S rozporuplnými pocity (o 250 Kč lehčí, s velkým zážitkem přede mnou) usedám na lavičku a nenápadně flirtuji s vedle sedící divkou. Ono flirtování bylo možná až moc nenápadné, jelikož se dotyčná po několika okamžicích zvedla a odešla do třeskutého mrazu ranního Jablonce. „Však ty se vrátíš“ říkám si. Nevrátila se...

5:55 AM

Do čekárny vstupuje Jakub. Po mírně krkolomném představování usedám do modré Škody Octavia. Zdravím se s Jakubovým kamarádem. Po letmé konverzaci usuzuji, že v této společnosti se nebudu zřejmě cítit jako outsider. Snažím se reagovat na různá témata a dokonce zavádím řeč na svá vlastní, která mne vždy zajímala, ale v mém okolí se nenašel ni jediný člověk, s kterým bych měl možnost je probrat.

6:10 AM

Po menší zastávce u Jakuba v kanceláři vyjíždíme z Jablonce a nabíráme směr Praha, kde máme v plánu nabrat Pavla Dobrovského. Předpokládaný příjezd k Lukově apartmá: 7:00.

Podle toho taky Jakub, řidič, sešlapává plynový pedál. Bavíme se o různých věcech, převažuje politika, filmy a novinařina.

7:09 AM

První zastávka na benzínce. Čas předpokládaného příjezdu je definitivně v tahu. Po zběžném shlédnutí dopravní situace sice čas mírně korigujeme (v Lukův prospěch). Vytahuji z batohu flašku s multivitamínem a dopřávám svému žaludku nezbytnou dávku kyselin, začíná mě mírně bolet břicho, ale nedávám na sobě tvrďácky nic znát. Po chvíli to ovšem nevydržím a srabácky běžím na záchod. Image drsňáka se nyní válí někde v prachu.

Zhruba 8:20 AM

Naložili jsme Luka, všímám si jeho nového sestřihu a hlavně barevného přelivu. Přemýšlím o tom, jak na to budou reagovat fanatičtí čtenáři. Ještě před výjezdem z Prahy stavíme na pumpě a nakupujeme jídlo. Koná se první Lukova rauchenpauza. Již nyní poznávám s jak vzácně skvělou společností lidí mám tu čest. Neberou mě jako mladého teenagera, ale (snad) jako sobě rovného. Ach, jak já jsem bláhový...

8:20 – 10:45 AM

Jízda z Prahy byla bezproblémová, s osádkou se bavíme na rozličná témata, při nájezdu na dálnici nás Luke oblažuje první historkou toho dne, kdy vypráví, jak vyšplhal na monument, v jehož názvu bylo slovo Hroch (ale moje pamět mi vypověděla službu). Smějeme se. Povídáme si o težké práci novináře. Poprvé padá jméno Rous, které se bude s námi posléze táhnout přes celý den. Jakub z něj div nedostane kopřivku. Já z rozhovoru Pavla a Jakuba poznávám, že je to zřejmě pedant a člověk, pod kterým bych jen nerad pracoval. Sranda, kterou jsme si v autě za tu dobu užili je nepopsatelná a jen těžko by se hledala jediná hláška, která by nepřiměla alespoň jednoho z nás ke smíchu. Luke vytahuje své PDA. Poprvé držím v ruce tuto technickou vymoženost. Zvykl bych si na ní... Neustále padá jméno Rous.

10:20 AM

Další rauchenpauza v podání Luka (dokonce mnou vizuálně zdokumentovaná!). Poprvé vytahuji můj speciální zapalovač, který se škrtá jen jednou a podpaluji Lukovi cigaretu, mám z toho dobrý pocit. Při nečinném čekání před pumpou nás (hlavně mě) z letargie vyvedl projíždějící kamion, naložený až po okraj slámou. Bryskně jsem k němu přistoupil a jal se ho podpalovat, po několika ujetých metrech jsem to vzdal (sláma byla mokrá...). Dle Pavla z toho řidič nebyl moc nadšený a skoro zastavil aby mi mohl rozflákat držku. Zdviženou pravicí demonstruji svůj anarchismus...a ihned pravačku dávám dolů, jelikož já anarchista nejsem.

10:55 – 11:00 AM

Po několika telefonátech, při kterých Luke používal roztodivné výrazy bylo jasné, že na Invex vstoupíme všichni jako akreditovaní novináři. To ve mně vyvolává mírné vzrušení, ostatní spíše zívají nad běžnou praxí. Pomalu se po dálnici blížíme k Brnu. Po cestě potkáváme několik nešťastníků, z nichž největší měl své auto nabořené do zeleno-bílého policejního antonu, holt smůla. Rovněž demonstrace usnutí za volantem ve 140 km/h byla velice působivá. Po výkřiku přítomného kolegy „Aaaa...co se děje?“ se auto otřásá smíchem. (což se vlastně děje celou dobu cesty tam a většinu cesty zpátky. Neustále padá jméno Rous.

11:00 AM

Dorážíme na Invex. Objíždíme výstaviště a hledáme vhodné místo na parking. Nejlépe se jeví patrová garáž. Ačkoli hlasový automat nereagoval na žádost o velkého Big Maca,  parkovací lístek vydal a my jsme mohli v klidu uklidit naš přibližovadlo. Vycházíme z garáže a seznáváme se s velkým větrem, který zapříčinil také velkou zimu, nasazuji si lehký svetřík a snažím se zorientovat se změti značek. Kde je asi vchod?

11:10 AM

Společně nacházíme vchod do Invexového mumraje, již tam nás otravují parchanti s časopisy zdarma, s díky odmítám. Po chvilce přešlapávání přichází hobit...tedy Radek Friedrich. Pokoutně šmelíme novinářské akreditace, já dostávám vizitku se jménem Martina Bacha. Nervózně vcházím vstupní branou a málem házím bobek do kalhot když na mě zavolá babka, která kontroluje vstupenky. Urychleně ji strkám před obličej kartu s Martinovým jménem a modlím se, aby nechtěla občanku. Babka ale po shlédnutí oranžové karty nečekaně mění výraz a s úsměvem a s přáním pěkné návštěvy mi procvakává akreditaci. Takový lehký průběh jsem nečekal.

11:15 AM

Po chodbě ke mně směřuje známá tvář. Ano, je to Vašek Vlček. Třesu si rukou s Radkem a Vaškem (a kdyby mě Luke nepostrčil tak si možná potřesu rukou i s ním). Následujeme je svižným krokem k pavilonu B, kde má sídlo Level stánek. Možná i díky mně se stále držíme Vaškovy hlavy (neustále ji sleduji...) a po chvíli nacházíme velkou ceduli Level. Radek i Vašek zachází do zákulisí kam nemá veřejnost přístup, já stojím před Lukem a mírně se zdráhám. Mám jít za nimi? Nemám? Už jsem chtěl srabácky počkat venku, ale neviditelná ruka Pavlova (na to jak byla neviditelná byla dost silná na to, aby mě postrčila za Radkem a Vaškem. Odhrnul jsem závěs a málem mě šňáplo. V malé místnůstce se tísnila téměř kompletní Levelácka banda. Konkrétně Ondra, Radek, Martin, Petr, Pavel, Farid, Vašek, jistá dívka a mimo jiné i moje maličkost. Ihned po mém příchodu jsem se neuvěřitelně ztrapnil (jaký to pěkný začátek...) a sice při pokusu podat ruku Ondrovi (Drakenovi). V jedné ruce držel kameru, z druhé jedl tyčinky a na tváři měl blažený výraz. Na moji nastavenou paži se pouze pousmál. Doteď nevím co si o něm mám myslet, nejpravděpodobnější bude zřejmě vysvětlení, že Ondra se ještě nevzpamatoval z nedávné návštěvy Asie :) Nenápadně jsem se odebral do rohu (za všudypřítomného posměchu...) a zapojil jsem se do konverzace, kterou vedl Radek s Pavlem. Mé zapojení spočinulo v tom, že jsem rozumně pokyvoval hlavou a přemítal o onom trapasu. Nakonec jsem dostal od Radka protekční pitíčko s prapodivným zeleným obsahem. Mezitím Ondra zapnul kameru a kameroval v zákulisí, mimo jiné i mě. Cítil jsem se neuvěřitelně důležitě.

11:30 AM

Vycházíme ze stánku a mířimě směrem ke GameHall, neboli k Z-etku. Opět se cítím strašně důležitě. Přeci jen, s redakcí Levlu se nechodí po Brně každý den, možná mě dokonce brali vážně, kdo vi? :) Prošli jsme dvěma pavilony a já jsem během toho navázal celkem smysluplnou debatu s Ondrou (*Tohle bude v nový Level TV?* - *Asi jóóó*). Ihned po příchodu před Z jsem zmerčil skupinku nervózně poskakujících puberťáků, kterým se na krku kývaly digitální fotoaparáty. Najednou, ani nevím jak, se octli mezi námi a že prý si nás vyfotí. Já jsem se zpočátku stranil, ale poté co na mě zavolali *Prouza, ty taky...* jsem se s chutí přidal (chudáci :)) Po chvilce glosování a několika drobných plků s postupně přicházejícími odvážlivci jsme se odhodlali projít dovnitř.

11:33 AM

Pomalu se všichni šouráme halou, ve které je podivuhodně prázdno, teprve až po vystoupání na galerii, kam smí (dle mě) pouze akreditovaní a zvukaři, mi bylo vše jasné. Celá hala se smrskla pouze v show na jednotlivých pódiích, před kterými stály mnohohlavé davy, které neúnavně natahovali ruce i pro největší blbost. Měl jsem chuť zařvat *Chytejte flusanec, authorised by Level*, ale nechtěl jsem dělat kraviny v přítomnosti redakce. Mezi jednotlivými stánky byly jasně vidět cestičky, na kterých se nevyskytoval téměř nikdo. Obchody s levným zbožím a stojany s hrami možná nalákaly pár lidí, ale zde bylo jasně demonstrovatelné, jak se Invex stal akcí, která míří do záhuby, pokud nepřijde změna. Na natažených rukách dožadujících se nějaké kořisti se jednoduše skvělý veletrh postavit nedá.

11:40 AM

Spatřuji několik kamarádů a hlavně si chci projít i onen mumraj na vlastní kůži. Poprvé se odděluji od redakce, nevím proč, ale cítím se najednou strašně jinak. Mladě. A snad poprvé v životě se mi ten pocit nelíbí. Procházím po Invexu a sleduji obdivuhodné výkony *zpěvaček* na karaoke. S hlasitým *FUUUUUUUUUUUUUJ* dávám všem velice jasně najevo, jaké mínění o takových akcích mám. Postupně obejdeme celou plochu výstaviště. Náhodně se setkávám s kamarády, kteří jeli autobusem. S pozdravy jako „Zrádče“, „Hajzle“ či „Sis´ posral“ je vítám v Brně. Trávím s nimi zhruba tři minuty, na zhodnocení bude dost času doma. Pomalu se došourám k hale Z, před níž nacházím spřátelené uživatel z  www.level.cz . Prohodím s nimi pár slov a pobaveně sleduji jejich krkolomné představování sebe sama nedaleko stojící redakci,  z jejichž výrazů ve tvářích odezírám jistou nechuť. Výmluvné pohledy na mne a na halu B hovoří za vše.

12:20 PM

Střetávám se opět s Lukem, společně vyrážíme na obhlídku pavilonu A a pomalu myslíme na cestu domů. Nevěřícně sledujeme davové šílenství u stánku jistého rádia, které veřejně tyranizuje nebohou moderátorku a pozastavujeme se nad úrovní jejich humoru.

Zhruba 12:45 PM

Odcházíme směrem k autu, u východu se nás děda ptá, jestli jdeme už definitivně pryč. Slyší od nás jednohlasné ano. Před východem nás opět zastavují neúnavní rozdavači časopisů zdarma. Odevzdaně souhlasím a beru si dva topné materiály.

1:00 PM

Nasedáme do auta. Luke dostal výborný nápad s návštěvou restaurace Indián. Potíž je v tom, že nikdo neví, kde ona restaurace je. Po chvilkovém motání v Brně vyjíždíme na dálnici a jedeme směrem na Olomouc, kde by se měla ona žrádelna nacházet. Po minutí posledního sjezdu z dálnice mírně znejistíme a stavíme na pumpě, kde se koná další z dlouhé řady rauchenpauz. Chvilkové zaváhání ve hledání sjezdu s pumpy přičítám po-Invexové únavě...

1:20 PM

Nacházíme exit z dálnice, kde by se měl onen Indián vyskytovat. Projíždíme okrajovými částmi Brna a výborně se bavíme. Konečně! Našli jsme restauraci, teď zbývá zaparkovat...Zaparkovali jsme celkem daleko od restaurace. Prvně za den mi nevychází (v mých očích) vtip, kdy žertuji na téma místa parkování. Po cestě se Jakub zmiňuje o vtipu s mrtvým koněm. Říká, že nám ho řekne až půjdeme zpátky. Vcházíme do restaurace a usadíme se ke stolu naproti baru, odkud je výborný výhled na hezké servírky (bohužel, ta hezčí po chvíli odešla...). Objednáváme si jídlo a Luke nějaké kšandy. Než nám naše pokrmy donesou, máme spoustu času obdivovat kypré přednosti okolo pobíhající servírky. Mezi obdivováním a slintáním se pouštíme do rozličných debat, ve kterých snad poprvé nepadlo slovo Rous.

1:50 PM

Donesl nám jídlo. Po zběžném obhlédnutí obsahu mého talíře se vnitřně zaraduji, že to mohu celé sníst a nebudu tak z vola. Z Lukových kšand se vyklubaly Kšandy ze čtyř druhů sýra. Po letmém okoštování prohlásí prorockou větu, že jídlo je nějak divně kořeněné. Nedá se nic dělat, za tu cenu bych to celé zblajznul i s talířem.

1:57 PM

Nevím jestli to bylo z nepozornosti, ale podařilo se mi rozkousnout bobulku chilli, která se skrývala v mé omáčce. V mé puse nastává peklo. Mám chuť vstát a za velkého řevu pobíhat po místnosti a dožadovat se vody. Nedávám na sobě ale nic znát.

2:15 PM

Po skvělém obědě se odebíráme zpět k autu. Jakub má konečně čas nám říct vtip o mrtvém koni. Jeho mistrnému humoru se všichni smějeme jako blázni. Luke dostává pochybnosti nad kvalitou vtipu, když říká, že z jeho kořeněného jídla je nějak omámený. Soucítíme s ním. I my jsme měli na našich talířích dost koření. Požár v mých ústech se podařilo hrdinným hasičům za pomoci piva uhasit. TO JSME MY HASIČI! JDEM HASIT!

2:25 – 2:55 PM

Motáme se z Brna, občas se napojíme na dálnici směr Olomouc, občas projedeme posedmé vesnicí Česká. Kolega Projektor to vše rozsekává výrokem *Čechy čechům!!!*, kterému se smějeme ještě dlouho potom. Jakub stále neztrácí dobrou náladu, tedy, až do vyslovení slova Rous. To se i z klidného flegmatika stává běsnící zvíře. Nakonec ovšem naši pouť po moravských vískách přeci jen ukončujeme a najíždíme na dálnici D1. Již jen 200 Km nás děli od Prahy.

3:00 – 6:15 PM

Cesta probíhala překvapivě v klidu, na všech bylo znát, že je Invex znavil, i když každý si únavu vykládal po svém. Já jsem se podruhé za den významně ztrapnil, když jsem zabředl (na můj popud) s Lukem do diskuze na „zakázané“ téma. Jeho významné *O tom se nebudem bavit...* mi zavřelo hubu na hodně dlouhou dobu. Bál jsem se, že řeknu ještě nějakou perličku. Rozmlouváme o jednotlivých lidech ze Score, kde Luke svého času působil. Dozvídám se samé zajímavé věci :)

6:30 PM

Po chvilkovém motání se na pražských perifériích se konečně dostáváme do centra našeho hlavního města. Jelikož se všichni lidé vrací z práce, táhneme se kolonami jako želvy. Již na sobě pociťuji velkou únavu ale Lukovi přece jen konci jeho putování dávám hug. *Snad se ještě někdy potkáme* pomyslím si a po chvíli tuto myšlenku opravuji na *Snad se potkáme co nejdřív* :)

6:45 – 8:00 PM

Jízda z Prahy do Jablonce byla odpočinková, ovšem již zhruba v polovině jsme se opět dostali do debat. Témata byla sice stále stejná, informace, které jsem vstřebávál byly pro mě ovšem velmi cenné. Pomalu se začalo stmívat a kolem půl osmé byla všude solidní tma. Do Jablonce přijíždíme krátce před osmou, vykládáme kolegu Projektora. Velmi příjemný člověk, bavil se se mnou jako se sobě rovným, byť by při troše představivosti mohl být i mým otcem. Třeseme si pravačkami. Doufám, že i s ním se brzy opět potkám. S Jakubem se ještě stavujeme u něj v kanceláři. *Tady na tom místě spal Luke ve spacáku* říka Jakub a ukazuje na podlahu. S vtipnou glosou na rtech a s trapným pocitem ze své vtipné glosy se odebíráme na místo, kam si pro mě přijede otec.

8:20 PM

Loučím se s Jakubem a nastupuji do našeho auta. Otec ihned vyzvídá jak že jsem se tam měl. Po zkráceném vyprávění výše napsaného mě má za Boha, který se pravidelně stýka s redakcí Levelu. Ihned jeho nadšení tlumím. Předčasná radost a vysoké mínění, které je přibarveno myšlenkami pyšného otce, by nikam nevedlo.

8:45 PM

Home, sweet home! Lehám si na postel a přemýšlím o právě prožitém dnu. Bylo to skvělé, ale samotná výstava stála za prd. Nebýt společnosti, ve které jsem se pohyboval, byl bych nasraný na to, že za takovou blbost jsem musel platit přes šest stovek.

9:00 PM

Do pokoje přichází matka. Veškeré moje nadšení tlumí větou *A když se nebudeš učit, tak tohle nikdy nezažiješ* To, že jsem to právě zažil si raději nechávám pro sebe.

9:30 PM

Propadám panice, na zítřek byly mraky úkolů a já nemám ani jeden! Začínám běhat zmateně po pokoji.

Čtvrtek 14.10. 2004

8:55 – 9:40 AM

Vysvětluji nic nevěřícím spolužákům, že jsem na Invexu opravdu byl a zažil jsem tam to, co jsem zažil. Nikdo mi nevěří. Ze zoufalství píšu SMS Lukovi. Jeho odpověď mi moc sebevědomí nepřidá. Ale co...seru na ně. Zážitky z mé hlavy nikdo nevymaže.