O co vlastně v tomto výmluvně nazvaném filmu jde? Nehledejte zde nějaký vyspělý intelektuální děj s mnoha zvraty a odbočkami. Vše co lze o ději napsat se dá shrnout do tří slov. Děj zde není. Nedá se ovšem říct, že by jeho absence byla na škodu, jelikož krystalicky čistá esence černého humoru, který se zde prezentuje veškeré nedostatky ohromně převyšuje.

Pokud někdo z vás sleduje MTV (alespoň jeho evropskou mutaci) jistě jste nemohli nezaregistrovat show Jackass. Intelektuálové možná po jejím shlédnutí ještě teď klopí oči, puritáni brojí po jejím zákazu a normální lidé se dožadují dalších a dalších dílů. Pro ty, kteří neví o co se jedná pouze v dlouhé zkratce.

Hlavní hrdinové, pokud se jim tak dá říkat, se trumfují v tom, kdo udělá větší prasárnu. Veškeré jejich eskapády jsou divákovi prezentovány formou krátkých scének, které vždy uvádí název té oné scénky. Ten je samozřejmě symbolický vzhledem k "akci", která se odehrává na obrazovce. Jednou je to třeba *Flying Dutchman*, v překladu Létající Holanďan. Kdo by čekal nějaké kaskadérské kousky na letadle, bude vedle jak ta jedle. Náplní šotu je chlapík (většinou Chris Pontius) převlečený za holanďanku s charakteristickými dřeváky, který je ovšem na ostro. Onen charismatický mladý žena chodí po ulici a dává kolemjdoucím na odiv své "přednosti". Anebo jeden z nejnechutnějších kousků v Jackass historii, *Poo-Coctail* (Koktejl z hoven). Na první pohled celkem normální kousek. Pokud by ovšem nebyla oním mixérem kadibudka, naplněná až po okraj hovny, a "náplní" mladý voňavý muž Johnny Knoxville, hlavní hvězda show Jackass. Tato bezesporu smrdící kombinace je vpravdě nechutnou, stádu sedícímu před televizní obrazovkou však maximálně dostačující. Možná si říkáte proč se lidé sami ničí a ponižují. Nehledejte za tím důvod. Nejde o peníze ani o slávu. Jde jednoduše o udělání co největší blbosti. Jak je vidět, nic pro konzervativce.

Tato show, sbírka nechutností, se na MTV vysílala nepřetržitě 4 roky, požívala obrovské divácké popularity a její hlavní aktéři (Johnny Knoxville, Bam Margera, Ryan Dunn, Chris Pontius, Steve-O a další) si přišli na relativně slušné peníze. Navíc všechna ta sranda měla neuvěřitelně malý rozpočet, vzhledem k obnosu který vydělala. Proč tedy skončila? Důvod je jednoduchý. I přesto, že na začátku každého nového dílu byl jakýsi PSA, který nabádal diváky, aby nenapodobovali kousky viděné v show, realita byla zcela opačná. Jednoduše se v příliš mnoho hlavách rodil nápad na napodobování. A jakmile se začaly množit žaloby za poškozování zdraví, její tvůrci udělali to nejjednodušší co udělat mohli, dali ruce pryč (možná jim bylo jasné, že průměrný Američan vyhraje jakýkoliv soudní spor o sebevětší blbost) a show zmrazili. Jakýmsi pohrobkem se staly dosavadní tři celovečerní snímky, které vyšly na DVD a svým způsobem shrnují ty největší nechutnosti + přidávají něco trezorového materiálu. Prodejnost je obrovská, všichni si mnou ruce a z nezaměstnaných kaskadérů se staly mediální hvězdy první velikosti, jimž se jen hrnou nabídky na účinkování ve známých pořadech ještě známějších kolegů. Prachobyčejná spirála úspěšnosti.

Bez Jackass si po jejím shlédnutí nebudete umět představit žádný rozjetý mejdan. Zkrátka a dobře, porce skvělé a notně černé zábavy čeká jen a jen na vás. Tuto recenzi berte jako jistou výtku našim stanicím, které na tuto veleúspěšnou show vůbec neupozorňují. Ti se maximálně zmohou na Rena a Stimpyho....hmmm....Ren a Stimpy :))))

reality show, USA 2003 (88 minut)
Režie: Spike Jonze
Hrají: Johnny Knoxville, Ryan Dunn, Bam Margera, Dave England, Steve-O, Chris Pontius, Ehren McGehey a další