Mladá Chai Lam (Kelly Chen), dcera vlivného majitele námořní společnosti, umírá na leukémii a rozhodne se, způsobem sobě vlastním, užít si posledních chvil života. Naplánuje si pečlivě program na několik dní dopředu, tak aby každá minuta jejího drahocenného času nezůstala nevyužita. Jelikož se pokouší nemoc ignorovat, nechá se zaměstnat ve firmě svého otce, kterého nemá příliš v oblibě, neb se o ní v dětství moc nestaral. Její pracovní místo se nachází v nákladním přístavu plném lodí a mužných námořníků. Do jednoho takového se, po tradičně trapném prvním střetu, zamiluje a on do ní též. :) Lam se dozvídá, že je její žhavý Ted (Michael Wong) míšenec, z poloviny Skot a z poloviny Číňan (nezvyklá to kombinace). Rázem je posedlá Skotskem a vyhledává si všechny možné informace o této zemi, aby nakonec, když na to přijde, skoto-číňanovu nabídku vážnějšího vztahu odmítla.

Právě tohoto rozhodnutí bude později velmi litovat a bude mít sto chutí padnout zas Tedovi kolem krku. Jenže, je tu jeden problém - neví totiž, kam se Ted poděl, neodplul-li či něco podobného. Tak nám drahá Lam jen tak nešťastně bloumá městem. Občas se jí udělá blbě z léků, které pak stejně rovnou vyhazuje do koše... Když tu najednou, zahlédne podivného týpka hrabajícího se v koších a vášnivě kdákajícího do mobilu. Zpočátku ho ignoruje, ale když zpozoruje jak si na jednom z košů zapomněl odložený mobil, rozhodne se mu ho vrátit. Zjistí, že se jedná o mongola "honosícího" se jménem Worm (Takeshi Kaneshiro), zaměstnance agentury Lost and Found, která se zabývá hledáním ztracených věcí. Ať už se jedná o ztracené osoby, ukradené peněženky (proto prohrabával koš), nebo různé talismany, nic pro něj není nemožné. Lam zaujata jeho vášnivým vyprávěním a taky tak trochu protože nemá jinou možnost, rozhodne se zaúkolovat červa (vskutku úžasné mongolské jméno) nalezením právě toho jejího námořníka.

Zatím to zní jako pěkný kýč, ale věřte nebo ne, díky hereckým výkonům a brilantně napsanému scénáři, nepůsobí L&F ve výsledku vůbec nevěrohodně. Lam spolu s Wormem pátrají po různých ubikacích a podnicích, kde by se mohl zdržovat ten její. Díky Wormově velké výřečnosti se dozvíme mnoho humorných příhod o tom, co všechno lidé kdy hledali.

Ale nebude to vždy jen k smíchu, například jeden aktuální klient - otec mnoha malých dětí pátrá již roky po své "ztracené" ženě. I když o tom, že od něj jeho bývalá úmyslně utekla a nyní žije s někým jiným, Worm dávno ví, stále tento fakt klientovi tají a nabádá ho k tomu, aby pracoval a živil děti. Worm si je totiž vědom toho, že by tenhle muž horko těžko přijímal realitu, a děti by na to doplatily.

Pak tu máme případ malého dítěte, kterému umírá matka v nemocnici, a které přijde do agentury s tím, aby mu našli ztracené kachny a růže ze zahrady. Lam, která se později nechá sama do agentury symbolicky zaměstnat, se tomuto dítěti rozhodne osobně pomoci, a tak se za nemalé peníze zasadí o to, aby byly požadavky malého zákazníka splněny. Od odborníků nechá nakoupit speciální plemeno odolných kachen a umělá hnojiva. :) Zahrada vykvete do úžasných červených barev, kachny se začnou vesele prohánět po přilehlém rybníku. Nicméně matka nebohého dítěte umírá a tak růže skončí využity při pohřbu a ten kdo se z nich měl radovat se z nich radovat rozhodně nebude. :(

Ale vraťme se zpět k hlavní dějové lince - hledání námořníka. Ano, nakonec se ho čím dál tím sehranější dvojce Lam+Worm přece jen podaří najít, zrovna když se chystal odjet taxíkem na letiště. Lam Tedovi slíbí, že se za ním přiletí podívat do Skotska, kde Ted právě zdědil hospodu po zesnulém otci. A ano, nakonec se, po kolapsu kdy je Lam delší čas připoutána na nemocniční lůžko, do Skotska přece jen dostane. Uchvácena tamějším podnebím a přírodní krásou, stejně tak jako námořníkem a jeho příběhy, zdá se být vskutku šťastná. Je tu ale někdo, koho by ve Skotsku Lam také ráda viděla, ano - je to Worm, který se ukáže být její pravou láskou. Tak se tihle dva vezmou a Lam spokojeně umírá.

Opět to zavání kýčem, ale pro citlivého diváka jsou ve filmu skryta různá dost podstatná fakta a sdělení, které vrhají na celý tento doják jiné světlo. Celkově tento další kousek z nekonečné řady velmi kvalitních asijských filmů, působí úžasně poetickým dojmem. Je v něm zachyceno něco z aury, kterou kolem sebe vytvářejí umírající lidé... Možná si teď klepete na čelo o jaké auře že to proboha mluvím, ale myslím že ti, kterým umřel někdo blízký v náručích, ví o co jde. Chvíle kdy člověk naposledy vykvete, jako ty červeno červené růže, odhodlán užít si všeho a odpustit všem - o tom je podle mě Lost and Found.

Romantický doják
Lost and Found (Tian ya hai jiao)
Hong Kong, 1996, 101 min
Režie: Chi-Ngai Lee
Hrají: Jordan Chan, Moses Chan, Teddy Chan, Kelly Chen, Tat-Ming Cheung, Maria Cordero, Henry Fong, Josie Ho, Takeshi Kaneshiro, Hilary Tsui, Michael Wong