Jednoho krásného dne si převážně PSX vývojáři, firma Climax, řekli *Co kdybychom udělali licencovaný motorky?* A propuklo velké nadšení, oslavování člověka který tyto moudrá slova pronesl. Pak ovšem přišla studená sprcha v podání managementu firmy, který se zhrozil při pohledu na účet za licenci. Naštěstí se odborářům povedlo prosadit svou, když přespávali ve vývojovém studiu ve spacích pytlích za podpory Jana Rumla. Ehm, to jsem zabrousil někam jinam...ehh...kde jsme to byli? Nu...nakonec se přeci jen dobrá věc podařila a první kompletně licencovaný produkt, který prezentuje závody motorek byl na světě.

Vezměme si jeho hodnocení pěkně postupně, od začátku.


To znamená od intra. To je velice pěkně sestříháno, má dynamickou muziku, ukazuje zajímavé akční záběry z různých závodu a různých úhlů kamery. Bohužel, i přes tyto klady je na mé poměry moc krátké. Po nezbytných reklamách se dostáváme do základního menu. Zde je toho na výběr poměrně dost. Přes standardní mody Arcade a Time Trial, ve kterých si zajezdíte za někoho z třicítky licencovaných jezdců na všech tratích, které se participovaly v sezoně 2001/2002 v šampionátu, se přesuneme ke zřejmě nejzajímavější (pro českého závodníka) volbě, jež skýtá mod kariéry, kde je možnost vytvořit si jezdce dle svých představ a dát mu tu správnou národnost, jelikož ani jeden ze tří českých jezdců, kteří se toho času zúčastnili šampionátu není v nabídce přítomen. Zbývá nezbytné doplnění osobních údajů, které plynule přechází ve výběr stroje (a že JE z čeho vybírat). Tady se autoři vskutku vyznamenali, jelikož do hry nezařadili pouze jednotlivé značky, ale rovnou několik (desítek) modelů od předních výrobců, a dokonce i od výrobců z let nedávno minulých. Za to jim patří veliký dík a u mě obrovské plus. Na motorku si nastříkáme svoji kombinaci barevných pruhů (bez reklam) a přilepíme (volitelné) číslo.

Připraveni k závodu? Ale kdeže...teprve po dlouhém a pečlivém procvičení všech jezdeckých atributů a fines ve vychytaném tréninkovém modu, kde za své dovednosti dostáváte body, jež rozdělujete do jednotlivých kategorií, které jsou celkem čtyři. Jistě, můžete se ihned vrhnout do kolotoče, jenž je zde představován šampionátem, ale moc velký úspěch, na těžší úroveň obtížnosti obzvlášť, nečekejte. Teprve až když se všechny vaše statistiky přehoupnou přes polovinu, můžete se neohroženě vrhnout do souboje s nejlepšími.

Usedáte na Vámi zvolený stroj, zaklápíte hledí u helmy a hledíte vpřed na zbytek startovního pole, jelikož jste si v kvalifikaci nevyjeli moc dobré umístění. Vlastně jste až na samém chvostu celého roštu. Jenže Vás přece nic nezastaví a se zhasnutím všech světel otáčíte rukojetí plynu co to dá. Předjíždíte několik břídilů, kteří neměli tak rychlou startovní reakci jako Vy a rázem se ocitáte mezi bodovanou patnáctkou...další průběh závodu je na Vás. Již od prvního spatření závodní dráhy si pomyslíte *Sakra dobrá grafika* a tohoto pocitu se nezbavíte po celou dobu hraní. Grafika je skutečně excelentní, není náročná na hardware, snad jen efekt rozmazaných dešťových kapek by mohl mít rychlejší odezvu, ale to je detail. Na silnici jsou téměř vidět jednotlivá zrnka škváry, obzor zalévá oranžové slunce a na horizontu se tetelí horký vzduch. Za nepříznivého počasí se celý okruh ponoří pod těžkou poklici z mraků, které jen kypí vodou, kterou na Vás co nevidět spustí. Efekt vodních kapek, jež jsem již jednou zmiňoval, je zpracován velice dobře a oku lahodí, bohužel při pohledu z boční strany motorky přichází pomalejší odezva na ovládání, jež je brána jako daň za jakoby rozmazanou vodu po monitoru. Při prvním pohledu na motorky, mě jako první napadlo, že to snad jsou fotografie naskenované na jednotlivé *kostry*. Vypadají vskutku velice věrně. Veškerá barevná symbolika je tam, kde má být. Taktéž jezdci jsou vyobrazeni velice dobře. Samozřejmě na ně nebyla pozornost grafiků upřena takovou měrou jako na stroje a na krajinu, ale rozhodně nedělají celkovému dojmu ostudu. Během závodu na sebe všelijak gestikulují, vozembouchyTM jim jdou velice dobře, byť jejich animace na konci pádu je již poměrně strnulá.

Zvuková stránka věci není, ve srovnání s grafikou, na takové výši. Jednotlivé motorky od sebe nepozná sebelepší znalec, jelikož v reálu uřvaná Yamaha se téměř neliší od dunivé Hondy. Pády mají jednotnou zvukovou kulisu škrábajícího se plechu (jedno na jakém povrchu...) Muzika, jež doprovází závody (a navíc ve hře jsou pouhé dva motivy!) stojí za starou belu, ale je zde možnost přidat si do hry (poměrně komplikovaně) vlastní skladby.

Nepoměrně lépe je na tom hratelnost, i když i ta má svá *ale*. Tím největším je to, že okruhy se Vám odemykají teprve až poté, co se na nich projedete v šampionátu. Nemůžete se tedy hned vydat na Brněnský autodrom a zkusit si zákoutí jediné české stopy na tomto produktu. Musíte trpělivě odemykat okruh po okruhu v modu kariéry. Samotný šampionát Vám pak možná přijde trochu zdlouhavý. Znáte to, čeho je moc, toho je příliš. Neustále ježdění po okruzích...kroužení...a stále kroužení... krouž.... chr... No, až zas tak tragické to není, ale dokončení šampionátu Vás okrade o řádnou porci času. Z letargie Vás ovšem mohou vyvést dobře zpracované filmečky před každým závodem, které uvádějí tu kterou zemi, její historické památky, ale pouze okrajově. Hlavní jsou samozřejmě záběry na samotný okruh.

MotoGP rozhodně není špatná hra. Jak již bylo řečeno, je to první licencovaný produkt simulující závody motocyklů se vším všudy. Perfektní grafická stránka, pokulhávající zvuky. Dobrá hratelnost. To vše utváří slušný dojem ze slušně udělané hry, jež lze velice dobře hrát i v multiplayeru.

+++ jednoznačně grafika
++ možnost tvorby vlastního jezdce
++ licencovaný produkt
+ mod kariéry
+ multiplayer
- hratelnost zůstala za očekáváním
-- nepřítomnost českých jezdců :)
--- zvuková stránka věci