Oldboy na první zběžný pohled zavání holywoodskou zápletkou, a scénářem inspirovaným nesčetněkrát recyklovaným Uprchlíkem... Je tu ale několik velkých ALE. Tím prvním je obsazení velké herecké hvězdy Min-sik Choie do hlavní role. Tento chlapík totiž dokáže svým neuvěřitelným talentem pozvednout jakékoli dílko, ve kterém se byť na chvíli mihne, do nebeských výšin. Min-sik, coby depresemi trpící, zdeptaný, pouze pomstou motivovaný Dae-su Oh, se automaticky zařadil mezi moje nejoblíbenější postavy ve hraných filmech.

Dalším ALE je pěkné přežvýkání velkého sousta, které před sebou, v podobě natočení Oldboye, měl tým režiséra Chan-wook Parka. Park se podílel na scénáři spolu s dalšími třemi lidmi a jak je vidno, dali si záležet, někdy možná - něvěda kudy kam - až moc. Temný příběh o pomstě je podaný netradiční formou, tedy žádným detektivním pátráním hlavního hrdiny, ale spíše odehráváním různých násilně bizardních, proklatě stylových scén v jeho bezprostředním okolí. Dae-su, kterému vymazali podstatnou část paměti, dostává od zosnovatele svého uvěznění nejrůznější indicie a spolu s divákem postupuje krok za korkem k čím dál tím evidentnějšímu rozuzlení, ve kterém se motiv pomsty překvapivě změní v něco úplně jiného.

Choreograficky bezchybně ztvárněné souboje, které vypadají jak vystřižené z drsné mangy, pomáhají tam, kde by divák začal o promyšlenosti příběhu pochybovat. Scénaristé se totiž tím, že v jejich filmu vystupují samé víceméně duševně vyšinuté charaktery, dostali do pozice nevídaně svrchovaných vládců děje. Vladařů, nakládajících s postavami jak se jim zachce, přičemž se jejich, dost často šokujícímu, přístupu nemá přihlížející nejmenší nárok divit.

V jádru ale není zápletka, byť postavy a jednotlivé scény skáčou sem a tam jak střelené, nijak složitá, jen je na ní nalepeno místy až moc tu příjemného, tu spíše dezorientačního bodláčí. Nepřipadalo mi třeba úplně příhodné odhalení "hlavního záporňáka" v rané fázi filmu, je to ale jen jedna z mnoha věcí, které jsou v tomto filmu dělány jinak. A jinak než standardně to mám přece rád!

Kdekdo se v Oldboyovi může začít místy ztrácet. Primitivním lidem, kteří nebudou schopní vžít se do role hlavního hrdiny, pak může celý film připadat absolutně o ničem... Valné většině by se ale Oldboy měl zalíbit už jen díky jeho nezaměnitelnému drsnému stylu, který hodně diváků přirovnává nemístně k Tarantinovy. Není to nejlepší film co jsem kdy viděl, který bych měl zájem nějak sáhodlouze opěvovat, ale skvělý (a "nenásilně" poučný) tedy rozhodně je.

Jižní Korea, 2003, 120 min
Režie: Chan-wook Park
Hrají: Min-sik Choi, Ji-tae Yu, Hye-jeong Kang, Su-hyeon Kim