Hlavní hrdina Kamina Ayato si žije poklidný život tokijského vysokoškoláka. Ve škole se naučil že je Tokio jediným osídleným místem na světě a všechna ostatní města byla spolu se světadíly zničena při velké válce. Stereotyp jeho žití rázně nabourá útok neznámých sil na Tokio a setkání se záhadnou dívkou z jeho vlastních snů a obrazů - Mishimou Reikou. Oba se dost neopatrně procházejí po pusté, bojem poničené části města a snaží se nalézt cestu ke krytům, kde jsou schovaní ostatní lidé.

Dříve než si Ayato stihne s Reikou cokoli důležitějšího říci, je na zastávce metra přepaden agenty, které pro změnu zase přepadne další agentka - Haruka. Agentům teče z nosu modrá krev a Kamina, stejně jako divák, vůbec netuší o co jde, a když se ještě navíc nad Tokiem začnou vznášet sochám podobná monstra a zjeví se jakési levitující město, je jasné že tu máme co dělat s pěkně zamotanou šlamastikou.

Haruka chce Ayatovi ukázat pravdu o světě, ten jí ale uzemňuje překrásnou hláškou, že ho nezajímají starší ženy a nastoupí do metra, které ho odváží do tajné zastávky - svatyně RahXephon. Tam nevědomky za pomoci Mishimi probudí ze spánku robotu podobnou kreaturu - Ra. Mishima průběžně mizí a zase se zjevuje, k tomu všemu se ještě Kamina střetne se svou matkou, která se o něj příliš nestarala, a odhalí, že má co dělat právě s těmito roboty.

Vůbec mě nebaví popisovat velmi zamotaný a pro člověka, který chce vidět ihned všechno vysvětlené, značně zmatený začátek tohoto anime. V první epizodě se toho stane tolik, co by autoři běžně roztahali do deseti. V dalších epizodách (celkem 26) je tomu tak podobně - RahXephon působí od samého začátku velmi intenzivně a zhuštěně. Divák se záhy setkává se dvěma odlišnými verzemi světa - s tím, ve který věří lidé žijící v Tokiu a s tím reprezentovaným okolím, které není zas tak pusté jak by se mohlo zdát.

Poté co se podaří Haruce s Ayatem pilotujícím obřího Ra uprchnout z Tokia, dozví se Kamina o jevu zvaném Tokio Jupiter, který údajně způsobila mytologická civilizace Mu. Tento jev se v praxi projevuje tak, že se na místě kde bývalo Tokio objevila velká koule připomínající svou barvou jupiter. V Tokiu díky tomu ubíhá čas pomaleji a oproti okolnímu světu jsou tam lidé deset let nazpátek. Z koule občas vylétnou zvláštní, sochám podobné, kreatury zvané Dolemy, které pustoší okolní svět.

Právě proti těmto kreaturám bojuje organizace TERRA, do které je, po menších průtazích, nucen Kamina vstoupit, neb jako jediný dokáže ovládat obřího Ra, kterého si s sebou přinesl z Tokia. Tak se děj na chvíli ustáli na březích jednoho malého ostrova, na kterém je vybudován komplex laboratoří a řídící středisko TERRY. Budeme sledovat osudy velkého množství charakterů, které mezi sebou mají často ty nejprapodivnější vztahy. Přičemž je vývoji postav a příběhu věnováno mnohem víc času než právě v Neon Genesis Evangelionu, kde tyto věci narušovali protivné akční souboje.

Vynikajícím způsobem je řešeno odhalování nejrůznějších tajemství, divák dlouhou dobu například vůbec neví proti komu se to vlastně bojuje, jaké jsou skutečné motivy mnoha zainteresovaných stran a kdo koho využívá. Polovina charakterů se kterými se seznámíme jsou zaslepení pokrytci a ti klaďasové jsou zase většinou neschopní říci pravdu, aby sobě, či snad někomu dalšímu neublížili. Ve výsledku tak působí drama rozehrané RahXephonem velmi věrohodně.

Pěkná animace a hudba doprovází toto anime až do strhujícího finále, během kterého všichni umřou a črty velkých myšlenek autorů naberou konkrétních tvarů. Není toho zas tolik k filozofování jako v NGE, nicméně to co tu je, se alespoň autorům podařilo vysvětlit a nezanechali tak za sebou tunu otazníků, jak bývá u těchto děl zvykem. RahXephon je perfektní přemýšlivé anime, které není vhodné pro každého, ale pokud si ho někdo oblíbí tak to stojí víc něž za to. Je to jeden z těch kousků, které jsem začal sledovat k večeru a odtrhával se od něj až k ránu, nucen jít do školy.

26 epizod po 23 minutách