Tak to jsme vůbec nečekali.

Japonské anime seriály ve světě drží nejedno prvenství. Fakt že je jich produkováno mnohem více než brazilských telenovel svědčí nikoli o demenci autorů nýbrž o obrovské popularitě a produktivitě. Nebude trvat dlouho a ani český omezený trh s televizními právy se tomuto fenoménu neubrání. Náklady na výrobu animované série jsou mnohem menší než u seriálů filmových a celkový výsledek zanechá na divákovi mnohem větší efekt. Nicméně do doby než se na obrazovkách ČT1 setkáme s animovanou nemocnicí na kraji města po 40 letech se budou muset ti kteří o anime v naší republice stojí dál spokojit s pochybnými zdroji :)


Rodinný piknik v plném proudu.

Jedna z nejzásadnějších věcí která mě k anime přitahuje je obrovská invence se kterou je většina těchto děl tvořena. Každý se snaží být originální i za cenu neúspěchu, který se ale většinou stejně nedostaví:) Pravda, existuje mnoho anime shitů, které se ke mě naštěstí nedostali neb můj denní příděl pečlivě filtrují zodpovědná fansubácká sdružení.


No, pár zraněných by tu bylo...

Scrapped Princess hraje na v anime poměrně často používanou strunu uměle vytvořených světů, ve kterých žijí lidé v nevědomosti. Českému diváku toto v anime již značně proprané téma představil Matrix. SP se ovšem na rozdíl od něj neodehrává ve světě podobném tomu našemu, nýbrž v kraji připomínajícím prostředí z fantasy her na hrdiny.


Cha, cha, samotný drak proti správci systému?

Jako obvykle se nám autoři dlouhou dobu snaží zatajit pravý smysl věcí a tak se může nezkušený divák v počátečních dílech špatně orientovat. S postupem času nám ale vyvstanou na povrch hlavní myšlenky a pomalu začínáme chápat.


Není sám ty karikaturo Billa Gatese!

Sledujeme osudy mladé dívky Pacifiky které nemilosrdné proroctví přiřklo že po dosažení 16. let zničí svět. Je tedy pochopitelné že se o ní zajímají nejrůznější živly, kterýchžto nejčastějším cílem je likvidace její roztomilé entity. Naštěstí není na světě sama, doprovází jí věrní nevlastní sourozenci, kouzelnice Raquelle a mistr ve zbrani Shannon.


Zase další Blaster ve Windows...

Na své cestě, respektive zdlouhavém útěku, se Pacifičina družina setká s množstvím charakterů jejichž osudy jsou nějakým způsobem s tím jejím spojeny. Ať už se jedná o člověka který jí jako novorozeně vrhnul z útesu v bezhlavé snaze zbavit svět nebezpečí plynoucího z proroctví, nebo nájemného vraha-barda všichni tito lidičkové mají velice zajímavým způsobem zpracovány charaktery. V SP takřka na každém kroku platí pravidlo varující, že není všechno takové jaké se na první pohled zdá. Zlo není žádný absolutní pojem, každý má své vlastní motivy a pohnutky které nelze jednoznačně odsoudit. Autoři si docela povedeně pohrávají s lehce filozoficky laděnými tématy o smyslu života, dobru a zlu, nicméně všechny tyto úvahy jsou takřka mistrně zjednodušeny pro účely seriálu.


Ta obloha začíná nějak zlobit.

Děj se nese v dynamickém duchu, přijde na zvraty, umírání kladných hrdinů zkrátka na vše co má ve správném anime své místo. Místy však působí SP dosti vyumělkovaně a šablonovitě. Korunu tomuto nepříjemnému neduhu nasazuje nechutný happy end za který jsem byl odhodlán tvůrce kamenovat.


Ale nekecej.

Po technické stránce není SP nikterak nadprůměrným počinem. Nevím jestli byla trhaná animace, která značně sráží dojem ze soubojů, záměrem nebo jen průvodním jevem malého rozpočtu tohoto projektu. Osobně bych uvítal mnohem radikálnější a profesionálnější zapojení počítačové techniky, která byť se na SP podepsala, nepropůjčuje tomuto dílku žádný efektní šmrnc. Kresba samotná nepůsobí špatně, pravda zpočátku mi připadala dosti jednoduchá ale styl je hold styl. Hudba se stále opakuje, což se v některých případech dá odpustit (třeba v Hack Sign), nicméně v SP zní směska rádoby rozrýmovaných ambientů velmi trpaně a neprofesionálně.


15 už mi bylo, takže můžeš, ale bacha na Peacemakery. :)

Sice jsem si nebyl zpočátku úplně jistý zdali jest toto na první pohled ryzí fantasy anime dobré či ne. Nakonec mě přece jen zaujalo a zažil jsem s ním hodiny poměrně kvalitní zábavy.


Teď jsem se ale zatraceně nasral!

24 epizod po 30 minutách
Autor: Sakaki Ichiro
Design: Omori Takahiro
Režie: Masui Soichi
Script: Yoshida Reiko
Hrají: Mizushima Takahiro, Orikasa Fumiko, Ohara Sayaka, Miki Shinichirou, Kawasumi Ayako