Až se vám po průlezu pár větracími šachtami podaří dosáhnout zdánlivě bezpečného bodu, přivítá vás místo veselého uvítacího výboru scénka osvěžující populární half-lifovské téma "jsem za neprůstřelným sklem a nemůžu nic dělat". :) Tentokrát se stanete svědky zajímavé honičky ve které pronásleduje hystericky ječící ženu mentálně mumlající, muži podobné stvoření. Záhy pochopíte že se asi nejedná o námluvy, protože onen mutant nebohou děvu nemilosrdně prošpikuje broky z brokovnice a hráč si řekne "bohudík, na téhle lodi bude víc problému než jen občasné výbuchy."

Legendární first person akce požehnána úchvatným množstvím RPG prvků a umocněná kvalitní sci-fi zápletkou, tak bych chtěl představit System Shocka 1... Nicméně, mohu tak představit s čistým svědomím i jeho následovníka, kterému se dnes plánuji věnovat.

Pokračování slavných titulů to nemají nikdy lehké, a nejinak to bylo i s SS2, kterého svěřili kultovní Looking Glass do rukou začínající australské firmičce Irrational (skládající se z ex-Looking Glass zaměstnanců). Toto rozhodnutí se ukázalo být velmi prozřetelné, a díky obrovskému nasazení lidských talentů nenadávali na výsledný produkt ani hard-core fandové. Zrodila se legenda, jejíž jediným záporem jest nedotaženost posledních misí, kterým se nemohli v Irationalu dostatečně věnovat kvůli nátlaku ze strany EA, kteří chtěli mít hru včas hotovou.

SS2 v sobě, jak už bylo zmíněno, spojuje akci a RPG, přičemž tyto dva elementy proklíná tak obratně jak jen málo her tohoto typu. Interiéry vesmírné lodi napadené tajemnou nákazou procházíte v pohledu první osoby, sbíráte předměty do inventáře, čtete si deníky členů posádky a bojujete se strach nahánějícími monstry jak vystřiženými z béčkového hororu. Místo zkušeností získáváte kyber moduly a to nejen za splněné "úkoly", ale i formou nalezených předmětu. Za kyber moduly si během hry na speciálních místech, kde se nachází automaty s implantáty, můžete koupit vylepšení určitých vlastností... a že jich tu je požehnaně. :)

Kromě základních fyzických proporcí jako síla a obratnost, se kterými se setkáme v každém RPG, má vaše alter ego k dispozici dovednosti jako hacking, opravování, údržba, modifikování a výzkum, které jsou skutečně použitelné a esenciální pro postup ve hře. Hacknout můžete zaheslované dveře, automaty na jídlo, bezpečnostní skříňky a terminály, kterými dočasně vyřadíte z provozu nepříjemné kamery a kulometné věže. Opravovat bude třeba rozbité zbraně, na které cestou narazíte, stejně tak jako zbraně, které se vám používáním opotřebily a následně rozbily samy. Bouchačky je také možné modifikovat, čímž zlepšíte jejich parametry a rozšíříte zásobník. Často se také stane, že naleznete neznámý objekt, který bude nutné blíže prozkoumat. Po takovéto analýze, při které se přihlásí ke slovu výzkumný skill, zjistíte velmi zajimavé informace. Například pokud jste zkoumali nějaký z orgánů vašich nepřátel dozvíte se, jak tento druh potvory co nejefektivněji zasáhnout a jaká munice na něj platí nejvíce. Výzkum si většinou vyžádá různé chemikálie, které se musíte vydat hledat do chemických skladů rozmístěných po jednotlivých palubách - využijete tak nejednou možnosti kdykoliv se vrátit do oblastí kde už jste byly a věřte, že monstra tam budou znovu také, neb se pravidelně respavnují podobně jako v Alien versus Predators.

Kdepak, stručný výčet RPG prvků ještě zdaleka nekončí. :) Možná jste z kdejaké 3D akce zvyklí, že jakmile seberete ze země nějakou novou zbraň, budete jí moci ihned automaticky používat. V SS2 je to jiné, k tomu abyste mohli používat určitý druh pistolky potřebujete nejdříve ovládat příslušný, typu zbraně odpovídající, skill. Máme zde 4 rozličné typy zbraní: standardní, energetické, těžké a exotické. Je jen na vás které vám přijdou nejsympatičtější - nezapomeňte ale, že vše stojí nedostatkové kyber moduly, ke konci hry tak budete rádi když budete ovládat tak dva typy zbraní.

Ještě se musím zmínit o Psionických schopnostech, které se kupují také za kyber moduly, a představují jedno z dalších zpestření. Vedle ukazatele zdraví máte podobně vypadající ukazatel Psi energie ze které "kouzlíte" zakoupené čáry máry, ehm pardon duševní schopnosti. Psionika kromě léčení a dočasného zlepšování ostatních statistik nabízí i různé fajnšmejkroviny jako přitahování předmětů a kladení min.

Stejně tak jako v obou Thiefech byl také v SS2 použit Dark Engine. I přes vrstvy kritiky které se na schopnosti tohoto enginu, klasifikovaného jako zastaralý už v době kdy se poprvé ukázal, soustavně nanášely, dokázali autoři především díky precizně provedené práci s texturami věrohodně zobrazit interiéry futuristické vesmírné lodi a přesvědčit hráče podobně jako Valve s Half-lifem, že to jde i se starou technologii.

Nejsou to ale jen textury, které dělají dobré mapy, daleko důležitější je samotný design map, který je až na posledních pár výstřelků, v této hře kolosální. Milovníci klaustrofobicky úzkych chodeb, temných zákoutí a enormně rozsáhlých - logicky vykonstruovaných - oblastí bez loadingu jsou tu na správné adrese. Mapy v SS2 se po všech stránkách vyrovnávají těm z Thiefů a připočteme-li k tomu mnohem větší interaktivitu prostředí, kde se na vás na každém metru culí nějaký ten RPG prvek, získáváme asi nejkomplexnější dílko co kdy bylo na poli 3D akcí k vidění.

Za hudbou v SS2 stojí stejný člověk který vytvořil nezapomenutelné ambientní motivy pro Thiefa, a nutno podotknout že se mu přechod na futuristické, technem zavánějící brnkanice, přesně zapadající do prostředí vesmírné lodi, povedl na jedničku. Zvuky, zejména pak pazvuky monster a pípání elektronických systémů, působí taktéž velmi věrohodně.

Co dodat, System Shock 2 představuje skutečnou povinnost pro všechny hard-core hráče, kteří toho už v životě hodně viděli a chtějí víc. Osobně tuto hru považuji za vrchol tvorby rozpadnuvší se ho studia Looking Glass, neb v sobě velmi osobitým způsobem spojuje vše na co byli hráči zvyklí z jejich legendárních titulů a zároveň přichází s množstvím neotřelostí.


+++ bezkonkurenční design map
+++ zvuky a hudba
+++ atmosféra
+++ originální prvky
++ intuitivní ovládání
++ kvalitní příběh
- potvory složeny z malého množství polygonů
--- pár posledních levelů