Z Johna Connora (Nick Stahl) zatím od doby, co jsme jej opustili v předchozím filmu, vyrostl statný mladý muž, jež tráví svůj život mezi odpadky na ulici, potlouká se světem bez identity a všemožně se snaží ztratit se z dosahu případných dalších "rádoby tvůrců časových paradoxů", jež neustále usilují o jeho život. Všímavému diváku je však již od začátku jasno, že by udělal lépe, kdyby se na to vykašlal a samotnému Johnovi to také zhruba po uplynutí deseti minut filmu dochází, když se o jeho pozornost uchází oba Terminátoři. Vrah i Ochránce. T-100 a T-X. Na jedné straně poněkud opotřebovaný Arnold Schwarzenegger a na straně druhé, jakoby právě z výrobny vyšlá, krásná a děsivá zároveň Kristanna Loken.

Jak je vidět, Skynet je velice vynalézavý chlapík, který se učí z vlastních chyb. Po drtivých neúspěších verzí T-100 a T-1000 přichází s revoluční myšlenkou kombinace obou předcházejících typů terminátorů založených na bázi kovu v případě T-100 a tekutého kovu v případě T-1000, čímž je dosaženo požadované pevnosti a přizpůsobivosti. Kovová kostra obalená tekutým kovem, který má schopnost vzhledově se přizpůsobit jakémukoliv organickému objektu, s nímž přijde do kontaktu (T-X je velmi důkladná při svém snažení a tak pod pojmem "kontakt" je třeba si představit něco více, než jen pouhé vizuální odpozorování podoby. Takováto "kontaktovaná" osoba se může při pozdější identifikaci spolehnout výhradně na záznamy svého dentisty). Ke standardnímu vybavení T-X navíc patří integrovaná plasmová puška (zabudovaná v pravém předloktí), analyzátor DNA (zabudovaný v jazyku [představu o tom, co asi naše milá T-X při analýze DNA cpe do úst si jistě uděláte sami]) a v neposlední řadě programovací utilitky (umístěné v pravém ukazováku), které slouží nejen k otevírání zámků, nastartování automobilů či jejich dálkovému ovládání, ale také k přeprogramování ostatních terminátorů, což nás přivádí k otázce, proč opět poslala rodina Connorova z budoucnosti pro svou ochranu v přítomnosti, tu šunku T-100 (no proč, protože se na víc nezmohli).

Ano. Slyšeli jste správně. Opravdu tu bylo použito slovo "rodina". Jak tomu již bývá John Connor je taky jen chlap a bylo by více jak nepravděpodobné, že by myslel jen na to jedno (mám na mysli boj za svobodu) a jeho biologické hodiny by zůstaly opomíjeny. Vězte, že John má manželku (ve filmu si jí zahrála Claire Danes) a právě ona je tou osobou, jež naprogramovala druhého T-100 k ochraně svého rodinného štěstí. (1. T-100 na ochranu svého patnáctiletého já poslal sám John ve filmu Terminator2: Judgement Day). Nic netušící Kate Brewster (dívčí jméno pozdější Kate Connorové) je doslova vhozena do víru nadcházejících událostí, kdy se jí nejprve pokusí zabít šílená ženská ocucávající krvavé kapesníky (T-X analyzující), unese jí vrásčitý svalovec (T-100 zachraňující) a vrcholem všeho je zjištění, že ten ?špinavej chlap? (John Connor prchající), co se jí vloupal do ordinace bude otcem jejích dětí poté, co tři čtvrtiny lidstva smete z povrchu planety nukleární katastrofa. Na jediný den poměrně vzrušující náplň.

Po úvodním seznámení s rodinkou je na čase pozastavit se také nad samotným příběhem filmu, který činí z 3. pokračování Terminátora neobyčejný divácký zážitek. Jste-li náruživými fanoušky předcházejících dílů, budete pravděpodobně zklamáni. Pod tíhou přesvědčivých důkazů, které nám T3 předkládá, se bortí i ona poslední špetka naděje na záchranu lidstva. Neustále opakované heslo Sarah Connorové "Není žádný osud, jen ten co si vytvoříme" se ztrácí jako výkřik do tmy. A ptáte se proč? Protože osud existuje, protože budoucnost je stejně tak pevná jako minulost a nedá se změnit, přesto, že se všichni Terminátoři a samozřejmě i rozsáhlá rodina Connorova snaží o opak. To je hlavní myšlenka filmu a já udělal velikou hloupost, že jsem vám jí prozradil. Ale nebylo prozrazeno tak mnoho. Terminátor 3 má mnohem více co nabídnout. Předně to jsou úchvatné vizuální efekty, které mohou směle konkurovat samotnému Matrixu a kvalitně vybrané herecké obsazení. Především role T-X je dokonale ztvárněna.Kristanna Loken, která, ač disponuje okouzlujícím vzhledem, působí velice chladně (což je přesně ono) a samozřejmě nelze opomenout ani božského Arnyho, avšak na trojici mladších herců (T-X, John Connor, Kate Brewster) je přeci jen mnohem lepší pohled a jejich postavy tvoří ono jádro příběhu.

Přestože ve vás může tato "recenze" vyvolat pocit, že se jedná o výsměch filmu, který zachycuje, není tomu tak. Pokusil jsem se pouze o jakýsi neformální pohled na film TERMINATOR3: RISE OF THE MACHINES, který více osloví ty, kteří již film shlédli a udělali si o něm svou vlastní představu. Pokud však čtete tento článek pro orientaci, jaký film z nejnovější americké produkce je cenné shlédnout, pak nemohu opomenout říci vám:

Tak na co ještě čekáte, shánějte lístky, DVD... ale hlavně si tenhle film nenechte ujít!