Kde končí chladnokrevnost a začíná pouhá snaha o přežití?

Postapokaliptické téma je dnes již nejen v anime dost ohraná melodie, proto mě námět WD nijak nepřekvapil. Zbytky lidí po velké energetické krizi přežívají na kusu zpustošené země pod nadvládou korporace ECOBAN, která má pod palcem jediný zdroj energie. Tím zdrojem je jakási originální solární elektrárna která čerpá sluneční energii pomocí hustých toxických mraků. Tato mračna pokrývají oblohu široko daleko, takže lidé již zapomněli jak vypadá modrá obloha, všechno co jim zrak dovolí spatřit je jen šeď a šero. Není se proto čemu divit když se mezi nimi najde pěkná řádka nespokojenců kteří jsou odhodláni s touto zamračenou situací něco udělat.


Fantasktní interiéry ecobanu připomínají vzdáleně díla H. R. Gigera :)

WD sází na silný příběh kombinovaný s úchvatnými počítačovými efekty. Efekty které mohu směle zařadit mezi ty nejlepší co jsem kdy ve filmu viděl. Fantastické průlety krajinou, kombinace kreslených postav s kvalitním renderovaným pozadím to vše mi dokázalo vehnat krev do zkornatělých žil. Přitom se zde setkáte i s množstvím klasických ručně kreslených scenérii ve kterých korejci dokazují že jim smysl pro detail rozhodně nechybí.


Neznáme se odněkud?

Zápletka se nám zjednodušeně řečeno točí kolem milostného trojúhelníku obohaceného o ekologické téma. Sledujeme osudy tří hrdinů z odlišných světů. Nejvíce prostoru je zpočátku věnováno mladé zaměstnankyni bezpečnostních složek Ecobanu - Jay, která nám ihned dokazuje, když odmítne umravnit odmlouvajícího dělníka, že je jiná než zbytek organizace. Další kdo se nám představí je tajemný mladík korejských rysů :) Shua, který se vloupe do Ecobaní databáze a odcizí odtamtud citlivá data. Následně je stíhán bezpečností a na koho jiného nám při úprku nenarazí než na drahou Jay, kterou šarmantně odzbrojí :). Poté vyskočí jako batman z okna a svou oběť zanechá plnou rozpaků, divákovy je rázem jasné že se tyto dvě duše ještě "setkají".


Kurnik, vždyť ja tě vlastně miluju! :)

Zapomněl jsem na třetí kolo od vozu, kterým je velitel bezpečnosti Ecobanu. Zpočátku působící jako záporný živel, nicméně s postupem děje se nám odhaluje jeho pravá tvář, věru nenachází se zrovna v lehké situaci.


Kam jen ten odpadlík utekl?

S akcí vydatně pomáhají další lidičkové obsazení ve vedlejších rolích. Náš korejský hrdina se osobně zná s hvězdami společenského výtěru, kteří nějaký ten pátek kují pikle proti usurpátorské nadvládě. Setkáme se s komickým elementem zastoupeným mechanikem Moem, který svým zjevem připomíná nešikovného skřeta. Pak tu máme ještě další nutnou várku charakterů, kteří ale ve filmu vlivem jeho nepřílišné délky vyniknou pouze jako křoví.


Představte si že se tohle všechno ve filmu naprosto plynule hýbe!

Je jasné že se náš drahý Shua bude muset vypravit do útrob Ecobanu ještě jednou neb při své předchozí návštěvě nezískal všechna potřebná data k jeho vyřazení z provozu. Cesta to nebude věru lehká... A nejen on se na ní střetne se svou minulostí. Jeden dynamický záběr vystřídá druhý, vše pojede jak po korejském másle, občasná hluchá místá spolehlivě překřičí místa hlučná a divák pomalu ale jistě dospěje ke kataklysmatickému finále, které je nádherně romanticky protaženo :).


Tak tomu říkám proklatě stylový úkryt!

Jak jsem řekl, nezbylo sice moc času na vykreslení charakterové hloubky jedinců, nicméně vykreslení vnějších rysů se autorům povedlo na jedničku. Říci že každý již podle zjevu může určit k čemu je ten či onen chlápek předurčen zavání silnou šablonovitostí, nicméně během filmu mi to nijak zvlášť nevadilo. Úvahy o tom nakolik bylo postřelení malého Woodyho pouhou vykalkulovanou snahou autorů přiblížit se japonské tvorbě jsou pro normálního diváka taktéž naprosto bezpředmětné.


Stůjte, ani hnout!

I když WD nepřináší tak jak je u každého dobrého anime filmu zvykem nic nového, drží se zaběhlých doktrín a šablon, i přesto je to vynikající a efektivní zážitek, který si nezaslouží být odsuzován. Pracovitost Korejců je z filmu cítit každým coulem. Pro velkou snahu a naprosto fantastiský vzhled WD bych vskutku nespatřoval v absenci hluboké ryze "japonské" myšlenky či snad hudebního doprovodu zkomponovaného v Tokijském orchestru nějaký vážný nedostatek.


Nechceš přisednout?


No tak se mějte rádi, já vám v tom bránit nebudu :(


Tohle je moje poslední sbohem.


A takhle vypadá úsvit nového dne.

Režie: Moon Saeng KIM
Producent: Kyung Hak Lee
Hrají: Ji-Tae Yu, Joon-Ho Chung, Hee-Jin Wu
Hudba: Il Won

Čas: 87 min.
Studio: TIN HOUSE Production

Jazyk: Korejsky
Premiéra: 6. 9. 2003 (Korea)
Titulky: anglické, korejské