Byl nebyl slepý samuraj, který si jen tak vykračoval po Japonsku, občas, za doprovodu krvavých vodopádů, rozsekal bandu nerozvážných lapků, kteří se opovážili zkřížit mu cestu, ale jinak si opravdu jen tak poklidně vykračoval. Až ho cesta přivedla do malé vesničky terorizované zlými klany. A nebyl by to hrdina, aby je taky nerozsekal.

Nebyl by to ovšem ani Japonský film, kdyby to celé bylo takhle lehké a přímočaré. Náš milý samuraj, honosící se jménem Ichi, totiž po většinu času neprojevuje příliš zájmu o dění kolem sebe a filmem neustále se usmívajíc jakoby proplouvá. Dalo by se říci, že to, co se bezprostředně netýká jeho, neřeší, přičemž ono řešení se v praxi projevuje rozsekáním problému. Navíc tu máme ještě několik paralelních dějových linií - dvě Gejši, z nichž jedna je muž, jsou na svém vlastním tažení za pomstou vrahům svých rodičů. Nájemný samuraj, ochotný zabíjet nevinné jen proto, aby mohl zaplatit své umírající družce léčbu. Starší žena u které se Ichi, vydávající se za maséra, dočasně ubytoval. A nakonec tu figuruje ještě synovec této ženy, který propadl hazardním hrám.

Nemůžu si odpustit nezmínit se o jedné často se vyskytující, velice komické, česky dabované hlášce. Představte si, že se slepý samuraj, spolu s rozmazleným synovcem staré ženy, vydá zahrát si v kostky - zdejší populární hazardní hru. Ichi stále vyhrává a synovec se od něj učí, přičemž v momentě, kdy výhry slepého maséra začnou být vysoké, přistoupí provozovatelé herny k podvádění. A v momentě, kdy falešné kostky dopadnou na hrací plochu, Ichi jen suše prohlásí, že tentokrát kostky zněli jinak, a jme se rychlým sekem svého meče ukrytého v holi useknout vrhači kostek ruku. Následuje jedna z nesčetných brutálních scén kdy Ichi seká do protivníků a z nich posléze, nebo ještě přitom když je do nich čepel zabořena, cákají potoky krve. Ale to není to co jsem chtěl říci. To podstatné je, že místní - česky dabovaní - poskoci po incidentu v herně ihned běží říci svému bossovi že "v herně řádí masér". Ten jim pak přikáže "najděte maséra" a "zabijte maséra". To je tedy vážně maso, takovýhle masér. :))

Abych si z tohoto dílka, potažmo dabignu, nedělal jen legraci trochu zvážním. Jelikož je Zatoichi akčním filmem, který sice má tendenci hrát si na něco víc, dozajista stojí a padá hlavně na akčních scénách. Ty jsou naštěstí velmi dobře choreograficky zvládnuté, pominu-li mírně přemrštěnou krvavost a ne vždy věrohodně působící počítačové efekty. Ichi, stejně tak jako nájemný samuraj, kolem sebe mávají mečem velice umně a je radost na ně pohledět . Příběhová linka nám ale často dost nemístně hapruje. Jakoby režisér nevěděl čeho chce dosáhnout - na jedné straně tu máme realistické vyobrazení chladnokrevné reality feudálního Japonska, kde se vraždilo na potkání, a na druhé straně tu diváka bijí do očí naivní kladné chraktery stojící jaksi mimo dobu. Oceňuji občasné pokusy o vtip a přítomnost příjemného, optimistického nádechu, který zavání špetkou východní mystiky - to ale příběh nijak zvlášť neobohacuje. Rádobydojemné scény popisující minulost dvou Gejš, jsou pak zbytečně protáhle a neakční - nesedící duchu filmu. Na konci na nás autoři vybalí dokonce jeden nečekaný zvrat, který bohužel vyznívá dost do prázdna a podkopává logiku dřívějších scén.

Zatoichi určitě potěší milovníky krvavé akce, od kterých tentokrát bude vyžadována možná trochu větší dávka přemýšlení než u běžného akčního filmu. Ale i tak to není žádná sláva, vzpomenu-li na Kurosawovy velkofilmy jako Sedm Samurajů nebo Ran - bohatých jak po stránce hektolitrů prolité krve, tak hlavně co do hloubky myšlenek.

Akční
Japonsko, 2003, 116 min
Režie: Takeshi Kitano
Hrají:
Takeshi Kitano, Michiyo Ookusu, Gadarukanaru Taka, Daigorô Tachibana, Yuuko Daike, Yui Natsukawa, Ittoku Kishibe, Saburo Ishikura, Akira Emoto, Hideboh, Daigaku Sekine, Tadanobu Asano