451 stupňů Fahrenheita zahřeje plátna kin již podruhé
Režisér Frank Darabont, který má na svědomí (mimo jiné) filmovou adaptaci knihy Stephena Kinga – Vykoupení z věznice Shawshank (na serveru csfd.cz má nejvyšší souhrnné hodnocení uživatelů), si vybral, jako své další sousto, zfilmování kultovního díla Raye Bradburyho.
451 stupňů Fahrenheita, název krátké povídky, posléze knihy, která Bradburyho v 50. letech proslavila po celém světě a ve které autor s obratností sobě vlastní varuje před možnou budoucností. Budoucností, kde požárníci, místo toho aby ohně hasili, sami požáry zakládají, aby mohli v jejich nenasytném chřtánu likvidovat knihy všeho druhu. Knihy čtou totiž tou dobou jen „podivíni“, kteří nečumí každý den pravidelně na televizi, nechodí do fastfood obžerstvení a vůbec si neužívají dalších konzumních neřádů, které Bradbury naprosto přesně, před půl stoletím předpověděl. Takovýto podivíni jsou pro společnost tvořenou lidmi, které nezajímá nic jiného než jejich bezprostřední okolí, pochopitelně nebezpeční. Co když se ale sám požárník stane takovýmto podivínem? Tak pak je určitě o čem psát a co zfilmovat. 🙂
Na serveru imdb.com se rozhořely tradiční vášnivé debaty o tom, jestli má cenu knihu, která je zaměřená ostře proti médiím a jejich vlivu na životy lidí, zfilmovat. Dostavili se i obavy, jestli z toho v Hollywoodu neudělají nějakou akční patlaninu jako Matrix nebo Equilibrium, jejichž tvůrci vykrádali Bradburyho kde mohli. Nezbývá tak než věřit v dobré jméno režiséra Franka Darabonta, který se snad nenechá očernit nějakým popcornovým humusem.
Jak jsem ale v názvu příspěvku naznačil, 451 stupňů bylo již jednou zfilmováno, a sice v roce 1966 pod taktovkou významného francouzského režiséra Françoise Truffauta. Film jsem viděl jednou jako malé dítě – moc jsem z toho tenkrát neměl, a podruhé před pár měsíci – vadilo mi na něm příliš mnoho odlišností od knihy a odklon od jejího poetismu. Ono se taky není čemu divit, když Truffaut tehdá pojal svoje dílko spíše jako parodii na populární americké televizní seriály, tím že ho natočil podobným stylem. Proto se na chystaný „remake“, který by měl být hotový v polovině roku 2006 (i když bych tomu datu moc nevěřil, když se zatím ani neví o hereckém obsazení) opravdu velmi těším.