HistorieÚvodnikOdkazy

Co byste řekli na 1Gbit internet?

3 října, 2004, Blick Žádné komentáře

Myslíte si že máte svoje 1Mbit ADSL a jste pánem světa? Tak v tom případě raději nečtěte dál, protože byste to nemuseli přežít. Modemisty raději ani nevaruji, ty už stejně odrovnal nadpis.

Tak pro vás, kteří čtete dál, musím hned zezačátku upřesnit, že 1Gbit internetu se v našich končinách nedočkáme minimálně dalších 10 let (můj odhad), ovšem v Japonsku si ho budou moci lidé pořídit už tento měsíc. Jedná se o přístup k internetu přes kabel z optických vláken (fibre internet) a japonští poskytovatelé internetu už tuto technologii využívají delší dobu, ovšem zatím byla k dispozici maximální rychlost linky 100Mbit (což je u nás nejběžnější rychlost sítě LAN), která byla sdílena maximálně 32 uživateli zároveň. Pokud tedy linku využívali všichni zároveň, klesla rychlost pro jednoho na ubohé 3Mbity. To se poskytovatelům internetu zdálo málo, proto se rozhodli vylepšit technologii a nabídnout tak svým zákazníkům rychlost 10x vyšší – tedy na začátku zmiňovaný 1Gbit. Minimální garantovaná rychlost pro jednoho uživatele se tak zvýšila na už celkem ucházejících 30Mbit, sledování HDTV (digitální tv s vysokým rozlišením)přes internet je tak naprosto bez problémů.
Poskytovatel Softbank hodlá udržet cenu na stejné úrovni jako za 100Mbit, tedy 6000 jenů (~1500Kč) za měsíc. Počet uživatelů tohoto typu připojení se do této doby celkem plynulým tempem zvyšoval – počet jeho uživatelů je nyní přibližně 1.6 milionů, což je sice jenom osmina japonských uživatelů ADSL (těch je 12.55 milionů), ovšem předpokládá se, že jakmile si zákazníci začnou uvědomovat výhody připojení přes optická vlákna oproti ADSL (stabilnější a spolehlivější připojení, mnohem vyšší rychlost), tak jejich počet poroste mnohem rychleji.

Momentální nejvyužívanější připojení k internetu v Japonsku:

Služba Cena Rychlost Poznámka
Sdílené optické připojení (nová verze) do 6000 jenů 1Gbit/sec sdíleno maximálně 32 uživateli
sdílené optické připojení (současné) 6000 – 7000 jenů 100Mbit/sec sdíleno maximálně 32 uživateli
dedikované optické připojení 5000 – 10000 jenů 100 Mbit jediný uživatel
ADSL 4000 jenů 50Mbit/sec download o hodně nižší, rychlost ovlivněna vzdáleností od ústředny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *