HistorieÚvodnikOdkazy

Doom Reloaded

19 října, 2003, G4ndy Žádné komentáře

Ano tato slova plně vystihují jeden velice přínosný fenomén kterému se zde chci věnovat. Určitě ste již slyšeli, nebo ještě lépe už dávno zkoušeli vychytané prográmky, které dokáží stařičkého dooma naučit novým kouskům.

Od dob prvních pokusů předvést dooma ve světle nových 3D akceleratorů již čas pěkně pokročil a jelikož jsem této scéně přestal věnovat pozornost bylo pro mě velkým překvapením zjištění, kam až se za těch pár let několik nadšenců dostalo.

Velice ambiciózní projekt Doomsday engine – značně vylepšený engine dooma, je v současné době ve stádiu 100% funkčnosti. Hrát přes něj můžete všechny hry, kterým v hrudi tepal stařičký hojně licencovyný doom engine, což zahrnuje všechny doomy, heretica a hexena.

Slyšíte správně, doomsday je samostatný engine, který ke svému provozu potřebuje pouze původní wady ze hry, ostatní již zastane sám. A nutno podotknout že způsobem nevídaným. Představte si doom který vizuálně odpovídá dnešním standardům (pravda s odřenýma ušima :o) a přitom stále zachovává legendární esence hratelnosti.

Vzpomínáte si na ty 2D potvory, tak na ně rovnou zapomeňte, fanoušci je remásterovali do třetího prostoru. Polygonů do vínku sice moc nedostali, podstatné je ale to, že se hýbají o poznání plynuleji než jejich staří 2D bratři. S rozpadem stěn na kostičky po vašem přiblížení se samozřejmě nesetkáte, všechny textury jsou krásně filtrovány 3D kartou. Několik textur je též remasterovano do vyššího rozlišení. A engine samotný pochopitelně zmákne astronomická rozlišení typu 1600×1200. Dále je pak do „nového“ doomu přidána početná řada volitelných herních vychytávek: mouselook, skákání… a různé další vylomeniny, které v původním doomu dělat nešly. Manažér pro hraní po síti a internetu je též co jiného než značně vyhytanější :o) Plynule tuto nádheru rozhýbete už na 300Mhz systémech s 3D akceleratorem aka Voodoo 3 (s menšími záseky v otevřených prostranstvích).

Nejkrásnější na tom všem je asi to že znovuzrozený doom svou hratelností hravě překoná nejrůznější serious samy a podobné 3D akce zaměřené na bohapustou akci. Doom totiž kromě ní obsahuje i slušnou dávku husté atmosféry a v neposlední řadě také nádech starých dobrých časů :o)

A kde že tuhle nádheru získáte?

Zdarma na oficiální stránce projektu: http://www.doomsdayhq.com (Instalce je vcelku jednoduchá, ale přesto raději doporučuji přečíst komplexní manuály.)

Do budoucna autoři chystají ve verzi 2.0 zjednodušit a zpříjemnit celkovou manipulaci a ve verzi 2.1 bychom se snad mohli konečně dočkat splittscreen multiplayeru, čili hry více hráčů na jednom počítači, ala PSX verze Quake 2.

Doomsday všem jednoznačně doporučuji, budete dost překvapeni, to vám garantuji :o)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *