Po dlouhé, předlouhé době jsem tak opět zahlédl tvář Bruce Willise, herce účinkujícího především v komerčních slátaninách které ignoruji. Brůsův milý ksicht mi způsobil menší šok, nicméně pro další sledování bylo nutné abych jeho kreace překousnul...

Naštěstí mi záhy spravilo náladu zpracování postapokalyptického města, které se Bruce coby James Cole vydává prozkoumat za účelem hledání hmyzu. Lidé v blízké budoucnosti přežívají zalezlí hezky pod povrchem, neb se nad zemí drží pro ně smrtelný virus, který nechává kupodivu zvířata žít. Na povrchu, byť to tam tedy vypadá hodně šedě a zdevastovaně, se tím pádem úplně v klidu procházejí zvířátka, která ještě za dob kdy byl člověk pánem planety patřila k ohroženým druhům. Jamese tak po výlezu z kanálu do trosek bývalého velkoměsta překvapí nebezpečně vyhlížející medvěd či majestátně pózující lev... Už zde divák začíná tušit že se dvanáct opic vydává evidentně jinou cestou než zbytek sci-fi produkce, když se tu nekonají žádní zmutovaní vetřelci či podobná havěť. Jedinou havětí tu tak zůstává až do samého konce člověk sám. :)

Vzorky hmyzu, v jejichž sběru je Cole expert, používají jeho nadřízení pro zdlouhavý a očividně nikam nevedoucí výzkum jak se zbavit viru. James Cole zastává v hierarchii přeživších lidí pozici jakéhosi otroka sloužícího mírně vyšinutým vědátorům, kteří se pro jeho dobré výsledky rozhodnou zahrnout jeho maličkost do nejnovějšího projektu. Pomocí stroje času, který vynalezli, ho pošlou do minulosti, aby zabránil rozšíření nákazy dříve než k tomu vůbec došlo. Z archivních materiálů totiž zjistili, že s virem měla něco společného ilegální organizace 12 opic, kterou pokud se podaří do roku 1996 zadržet, mělo by se tak zamezit katastrofě.

Hned první Colova výprava ale skončí menším debaklem, protože ho stroj času přenese do jiného roku než mu bylo řečeno. James je velmi zmatený, plácá cosi o dvanácti opicích a tak se záhy ocitá v zařízení pro duševně choré. Kde se prvně "seznamuje" s půvabnou doktorkou Kathryn Raillyovou (Madeleine Stowovová), se kterou bude mít v budoucnu, ehm vlastně v minulosti, ještě co dočinění.

V Blázinci se na něj - aby toho nebylo málo - nalepí řádně vyšinutý pacient Jeffrey ztvárněný Bradem Pittem ve velmi nezvyklé roli, kterou ale značně přehrává, takže jeho simulace blázna působí jak pěst na oko. :)

James v blázinci (na první pohled) nevykoná zhola nic co bylo účelem jeho poslání a poté co se pokusí o útěk je přenesen zpět do budoucnosti.

Nebudu spoilovat průběh dalšího děje, jen zmíním že mě velmi příjemně překvapil fakt že zde Bruce není prezentován jako nepřemožitelný hrdina, ba naopak vystupuje jako dost velký zatracenec, který na hodně věcí prostě nemá. Děj působí na první pohled velmi lákavě, máme tu hodně nečekaných událostí a na závěr jeden velký zvrat. Tento zvrat ale dost podkopává logiku některých předešlých scén, takže je lepší nedávat u filmu tolik pozor, aby na vás působil příjemným sci-fi dojmem. ;)

I přes tento pro mě docela zásadní nedostatek se mi ale 12 opic líbilo a udrželo bez problémů mou pozornost až do samého závěru. Toto pro někoho kultovní sci-fi rozhodně je originální, už jen tím jakým způsobem si zahrává s Willisem a Pittem. :) Proto se na tohle dílko - pokud se vám naskytne možnost - rozhodně podívejte.

Drama/Thriller/Sci-Fi
USA, 1995, 129 min

Režie: Terry Gilliam
Hrají: Bruce Willis, Madeleine Stowe, Brad Pitt, Christopher Plummer, Jon Seda, David Morse, Chuck Jeffreys, Matt Ross