HistorieÚvodnikOdkazy

Kutar

20 září, 2003, Blick Žádné komentáře

Tato hra se dá charakterizovat třemi slovy: freeware, roztomilá a japonská. To ale samozřejmě nestačí, to by byla neúcta k tomuto téměř epickému :)) dílu.

Hra Kutar je vlastně sadou několika miniher. Kutar, jak se jmenuje (alespoň si to myslím, japonštinou nevládnu) hlavní hrdina této hry, je roztomilá, po zadních nohách chodící, kočka. Tahle hra je vlastně plná podobných koček, vyskytujících se
v různých situacích, ovšem hlavním hrdinou je většinou oranžovo-hnědý Kutar. Všechny minihry se odehrávají v relativně malém windowsoidním okénku a všechny mají
stejný styl grafiky, která vypadá podobně jako u her dělaných ve Flashi, ovšem s větším smyslem pro detail a japonskou pečlivostí. A protože každá z miniher je jiná, tak vám teď popíši každou z nich zvlášť.

Apple

Jako první si na paškál beru tuto hru z jednoduchého důvodu – je první v adresáři (ano, správně – každá z miniher se spouští vlastním .exe souborem, takže můžete ty, které se vám nebudou líbit, klidně smazat).
V této hře se nachází Kutar na louce pod velkou jabloní, na jejímž vrcholku sedí další dvě kočky a stromem hopají, v důsledku čehož z něj padají jablka, která musí Kutar dole chytat do nůše na svých zádech. Vy Kutara ovládáte pouze levým a pravým tlačítkem myši,
kdy při podržení levého jde doleva, při podržení pravého analogicky doprava. Aby to nebylo tak jednoduché, tak zhora nepadají pouze jablka, ale dost často (četnost a rychlost padání se s postupem hry zvyšuje) také mochomůrky. Když se vám podaří chytit mochomůrku, tak pro vás hra končí.
Ze začátku to sice vypadá jednoduše, ale později je větší problém než chytat jablka vyhýbat se mochomůrkám. Občas padají také bonusové předměty (dortíky a podobně), za které je víc bodů. Jediná další věc je, že Kutar může předměty odrážet hlavou a tak si s nimi hlavičkovat.
Apple je velmi zábavná hra, patří k těm lepším v setu.

Athletic World of Kutar

Kutar odjel na tábor, na kterém soutěží v různých disciplínách, kterých je celkem 8. Na obrázku vidíte, kolik práce má Kutar jako kuchař. Musí každému z koťátek, když je na řadě, hodit na talíř jeho porci.
Dále je tu kruh sloupů, na každém z nich visí rozhoupaná cirkusová hrazda a Kutar se musí ve správný okamžik přehoupnout z jedné na druhou a tak pořád dokola. Kutar také může veslovat po řece na nafouklé duši a přitom se vyhýbat kamenům. V další disciplíně může přeskakovat na pod ním proplouvající špalky,
jede buď jenom jeden, na který musíte skočit stisknutím levého myšítka, nebo jedou dva, na ty zase pravým myšítkem. Ve vyšší rychlosti už je to docela matoucí. Kutar také soutěží v Bungee-jumpingu – nastavíte si výšku ze které chcete skákat, skočíte, a potom stačí těsně nad zemí stisknout levé myšítko.
Poté Kutar odjede na pole, kde se snaží co nejrychleji vytáhnout ze země řepu. Činíte tak rychlým klikáním, ovšem když klikáte moc rychle, tak jí utrhnete vršek, takže je třeba klikat vyváženě.
V další hře se Kutar postaví na kládu v řece těsně nad vodopád a skáče na další klády co přijíždějí, zleva a zprava, levým a pravým myšítkem. A poslední minihra na táboře je skok do dálky. Kutara rozběhnete rychlým mačkáním pravého myšítka a odrazíte se stiskem levého.

Harvest

Harvest je jedna z mých nejoblíbenějších miniher. Kutar sedí na kombajnu a řítí se polem vpřed v pseudo-3d zobrazení, vy ho sleduje ze zadního nadhledu a ovládáte jeho pohyb na strany.
Jízda je ztížena různými překážkami, které se vám staví do cesty a vy se jim musíte vyhýbat, každých 70 „hektarů“ se změní typ překážek, takže se vyhýbáte kamenům, strefujete se do mezery ve stohu slámy, vyhýbáte se strašákům s roztaženýma rukama a potom už nastupují pohyblivé překážky.
Nemusíte se tedy bát stereotypu, navíc zde hraje velmi chytlavá melodie. Mimochodem, každá z miniher má vlastní originální melodii, a i když je to pouze asi desetisekundová opakující se smyčka, tak se skvěle ke Kutarovi hodí.

Další minihry


Několik dalších miniher popíšu jenom stručně, neboť jsou to buď různé variace, nebo nejsou tak zábavné.
Hip Dance – Kutar stojí na pódiu spolu s dvěma dalšími v jedné taneční skupině a musí opakovat taneční pohyby svých kolegů. Jde tu o zapamatování správné kombinace stisknutí levého a pravého myšítka, po chvíli dost přitvrzuje.
Ikki Nomi – variace na tahání řepy, ovšem tentokrát musíte co nejrychleji vypít láhev mléka, a opět nesmíte pít moc horlivě, nebo se zadusíte. Tato minihra existuje i ve verzi pro 2 hráče, kdy každý používá jedno z tlačítek myši.
Kodomo – velice originální a těžká hra. Na zemi jsou vedle sebe dva jakési otvory a z každého vyletí po jedné kočce, každá s jinou barvou, a zase se volným pádem vrací dolů. Vy máte k dispozici panel s několika různěbarevnými kočkami a musíte kliknout na barvu, která vznikne smýcháním barev těch dvou letících koček, a to dříve, než zase spadnou zpátky. Vypadá to jednoduše, ale rozhodně není.
Lift – variace na táborovou kuchyňi. Fronta koček stojí frontu na lyžařský vlek, vy musíte kliknout ve chvíli, když ho má kočka pod zadkem.
Makyuu – jakási forma baseballu, musíte odpálit míček. Nějak jsem nepochopil ovládání, ale nevypadá to na moc zajímavou věc.
Nawatobi – klasické skákání přes švihadlo, kterým točí další dvě kočky. Hra jednoduchá na ovládání, ovšem se zvyšující se rychlostí se stává nehratelnou.
Quiz – klasický kvíz, něco jako Risk na Nově. Ovšem vzhledem k tomu, že je japonsky, tak se moc smysluplně nedá hrát (pokud samozřejmě japonštinu neovládáte).
Santa – se santovým kočárem sbíráte dárky, ale hru kazí ovládání – pro zatočení vlevo a vpravo nestačí klikat kamkoliv na obrazovku, ale musíte se strefit do pravého či levého soba.
Tube Rider – Kutar jede ze zasněženého kopce dolů na nafouklé duši a skáče přes sněhové muldy. Nesmí vynechat ani jednu, jinak končí.
Rodeo – celkem zábava, ale rychle omrzí. Jedete na divokém býkovi, který vyhazuje zadníma nohama, čímž vás naklání vlevo nebo vpravo, a vy to musíte vyrovnávat klikáním na opačné myšítko.

Rocket

Rocket je opět jedna z mých oblíbených miniher. Začíná jakýmsi intrem, kdy Kutar startuje ze startovací rampy v raketě do vesmíru.
Hrací plucha se skládá ze tří pomyslných dráh, mezi kterými se přemisťujete klikáním pravým a levým myšítkem. Proti vám létají vždy po dvojicích asteroidy a vy nesmíte narazit. Jednoduchý princip, ale velká zábava.
Když letíte v krajní dráze, tak víte jistě, že váš příští pohyb bude doprostřed, ale když letíte uprostřed, tak do poslední chvíle nevíte, kam budete uhýbat, což je ještě umocněno tím, že nejdřív vidíte asteroid proti vám a ten co letí s ním je trošku pozadu, takže ho vidíte později.
Navíc zde hraje jedna z nejlepších melodií ze všech miniher v Kutarovi.

Tabipero

Tabipero je další kompilace několika miniher podobná školnímu táboru, tentokrát ovšem kutar jezdí po světě a navštěvuje 4 různé země.
Ve hře, kterou vidíte na obrázku, jedete ve skibobu po pseudo-3D horské dráze a vyhýbáte se sloupům.
V další jste na škmé věži v Pise, kterou musíte vyrovnávat.
Podíváte se také do Alp, kde Kutar má jakousi dlouhou troubu (hudební nástroj :)) a na pozadí má zaměřovač, kterým projíždí pásmo hor. Když je v něm malá hora, musíte stisknout levé myšítko, při velké hoře zase pravé. Takto občas vznikají docela zajímavé melodie, generování hor je totiž náhodné.
Poslední vaše zastávka na cestě kolem Světa je v Egyptě. Zde běháte po poušti, vyhrabáváte poklady a nesmí vás při tom chytit mumie.

Sword Master

A nakonec jsem si nechal to úplně nejlepší, svou nejoblíbenější minihru – Sword Master. Zde Kutar stojí uprostřed divadelního pódia, v ruce světelný meč. Levým myšítkem může seknout nalevo, pravým napravo. Z obou stran na něj vybíhají různou rychlostí kočky, které musí jednou seknout, aby zmizely. Ovšem není to tak jednoduché – Kutar nesmí seknout naprázdno, jinak končí (ochrana proti zběsilému sekání). Když do něj narazí nepřátelská kočka, tak končí taky.
Navíc každá pětadvacátá kočka je boss, který na vás jde sice sám, ale zase vydrží náhodný počet ran (zřejmě 0 – nekonečno), takže nevíte, jestli ho vaše rána zabije a musíte se soustředit na další, nesmíte ale promáchnout. Pozadí jeviště není mrtvé – odehrává se tam divadelní představení a po každém bossovi se změní scéna. V jedné scéně se nic moc neděje, ale najednou ze strany vyletí sud, což mě dost často zmátlo a promáchl jsem, což byl určitě účel. Hra trochu připomíná starého ruského vlka, který sbíral vajíčka.

Závěr

Jak vidíte, Kutar obsahuje velkou spoustu miniher a tím pádem vás vydrží dlouho bavit. Navíc je to taková rychlovka, jako třeba Mine Sweeper ve Windows, takže se dá hrát kdykoliv, kdy máte pár minut čas.
Kutar je freeware a můžete ho stáhnout ze stránek výrobce (Giga Rensya), ty jsou ovšem v japonštině, takže doporučuji stahovat například z The Underdogs.
Zazipovaný archiv má přibližně 17MB, po rozbalení 90MB. Kutar rozhodně stojí za zahrání, proto byste ho neměli opomenout.

Hodnocení: 9/10

Žánr: Sada miniher
Výrobce: Giga Rensya

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *