HistorieÚvodnikOdkazy

Pán prstenů: Společenstvo Prstenu

28 srpna, 2003, G4ndy Žádné komentáře

Odpovědi režiséra tohoto filmu Petera Jacksona na otázky typu: „Nebojíte se, že po premiéře se na vás sesypou hordy fanoušků J.R.R. Tolkiena a budou vám celí rozrušení vysvětlovat co všechno je ve filmu jinak než v knize?“zněly takto: „Ale tenhle film natočili fanoušci! Žádné třenice by vzniknout neměly, my jsme pouze ti šťastlivější obdivovatelé Tolkiena, kteří měli tu možnost Pána prstenů natočit.“


Devět mužům: každý je k smrti odsouzen,

Tedy k těm rozporům, které by neměly údajně vznikat bych se raději moc nevyjadřoval, to už udělali mnozí jiní. Důležité je jak se film líbí, a to samozřejmě i těm co nemají ani potuchy o tom, že existuje nějaký knižní podklad. A nutno podotknout že hlavně na ně je film primárně zaměřen. Dosvědčují to především některé drastické úpravy knihy k obrazu filmu. Například hned na začátku filmu je divákovi vše pěkně polovičatě vysvětleno, snad aby se nezamotal ve zlinearizovaném ději, mnohem lepším řešením by bylo, kdyby se tvůrci v této situaci nechali inspirovat knihou, kde je vše po malých doušcích vykládáno až během samotného příběhu. Jeden z velkých problémů, který stál před filmaři bylo vybrání těch správných herců, což se jim skoro povedlo, jejich výkony příliš nekolísají.


v zemi Mordor, kde se snoubí šero se šerem.

Po celou dobu je divák bombardován efektními scénami, dynamičnost filmu je vskutku veliká, díky čemuž jsem se prakticky nenudil. Emotivní začátek byl pro mě pravou pastvou, Dno pytle se povedlo tvůrcům perfektně zpracovat, také až příbuzenský vztah Gandalfa, Froda a Bilba byl perfektně nastíněn, zesměšňování a zlehčování mi přišlo plně na místě. Vláčnosti však brzo přišla přítrž a film nabral vysoké otáčky. Dynamické záběry na Sarumanovu věž a urputně „pracující“ skřety jsou za doprovodu skvělé hudby hodně efektivní. Láska Aragorna a Arwen určitě zaručila zpřístupnění filmu všem. Taktéž volba Nového Zélandu jako místa pro natáčení se tvůrcům pekelně vyplatila, je to taková malá Středozemě v reálném světě.


Jeden prsten vládne všem, Jeden jim všem káže,

Vynechání kontroverzní postavy Toma Bombandila byla pro film spíše újma. Černí jezdci jsou prezentováni jako neschopní zlounové, které stačí zapálit (nehledě na to že hrozně piští a to v kině s lepším zvukovým systémem znamená ušní problémy). Aragorn je tvrďák, Legolas kterého naštěstí nehraje Leonardo dikapr vypadá přiměřeně…


Jeden všechny přivede, do temnoty sváže

Společenstvo prstenu však trpí neuvěřitelnou němotou, ve filmu nezbyl čas na žádné delší rozhovory, jedna ze zbraní knihy zůstala tak nevyužita. Její atmosféra ale ve filmu rozhodně obsažena je. Geniálnost Tolkienova díla propůjčila filmu dostatečný lesk a taky gigantické příjmy . Film je vlastně jen pokus o to vyjmout nějaké zásadní momenty z knihy a s větším nebo menším úspěchem je vizuálně realizovat. Film obsahuje několik logických chyb, nikoliv proti knize samotné, někdy si režisér až béčkově naběhl na kůl, který mu vůbec nemusel stát v cestě.


Aragornovou oblíbenou činností je kradení nesmrtelnosti nevinných elfek,
stejně toho bude Arwen nakonec litovat, hehe.

O dojemné scénky je postaráno a působí podobně jako v knize, zabili Gandalfa parchanti, chudák Boromir… Po celou dobu sledování filmu mě naplňoval uspokojivý pocit, že konečně všichni ti Tolkiennepozitivní poznají pravé dílo a ne nějaké laciné hárání Harryho potěru. Ve všem jsou prachy a ne jinak je to v případě Společenstva Prstenu, ale tyhle prachy byly prostě ve správném místě a správném čase investovány, i přes všechny mušky či mouchy působí film velkolepě a myslím že by Tolkien nebyl moc zklamán.


Za povodně v ČR je zodpovědná Arwen,
rozbobouřila totiž hlavní přítok Vltavy řeku
Bouřnou.

Je mou povinností prohlásit, že je to ten nejlepší film, protože prostě musel být ten nejlepší. Zatraceně, jděte na to lidi! Tolkienovo jméno je i v tomto případě zárukou kvality a snaha všech kolem ten fakt jen umocňuje. Už aby byl v kinech druhý a posléze třetí díl.


Lidé jsou jako virus a mi jsme lék, nevěřte tomu Pán prstenů je součástí Matrixu. * S4rum4n se právě připojuje na Moria.net aby si pochatoval se S4ur0n3m.

Balrog VS Gandalf Round 1 Fight! * Nový trik na holky, Glůmův sexy look.

Ach ta skleróza. * Jediný normální člověk – Boromir

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring;
Nový Zéland/USA;
Režie: Peter Jackson;
Scénář: Fran Walsh, Philippa Boyens, Peter Jackson;
Kamera: Andrew Leslie;
Hudba: Howard Shore, Enya;
Hrají: Elijah Wood (Frodo), Ian McKellen (Gandalf), Viggo Mortensen (Aragorn);
Překlad: Stanislava Pošustová (titulky);
Distribuce: Warner Bros., 178 min.;

Hodnocení: 8/10

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.