HistorieÚvodnikOdkazy

Street Rod

24 září, 2004, G4ndy Žádné komentáře

Třeste se všechny Need for Speedové, Gran Tourismové a vám podobní, neboť přichází král. Už jeho původ jasně poukazuje na vysoké kvality, pochází totiž z jednoho z nejváženějších herních šlechtických rodů – California Dreams. Pravda, dnes už si na tento slavný přeslavný rod vzpomene jen málokdo, ale tak tomu chodí, velkorody umírají po meči či přeslici – v našem případě spíše po komerci.

Králem se ale hra nenarodí, své kvality musí prokázat, nejlépe hrdinskými činy. Sice tu není, žádny drak, kterého Street přemáhá, ale jsou tu právě vaše srdce, která si získá mocnou magii zvoucí se hratelnost. Hratelnost, sladké slůvko, které se lehce vysloví, ale o to tíže se ho ve většině her člověk dohledává. Ne však v případě našeho Streeta, tam ji hráči naleznou téměř v ryzí podobě a zakousnou se do ní – a ona do nich. Pravda, všechno jednou poleví, a je vleká škoda, že právě ona streetovská trvanlivost není žádný zázrak. Každý dříve nebo později vycítí, že by se na obal hry mělo vyrazit výmluvné spotřebujte do 5 dnů, pak na pár měsíců odložte a celý proces opakujte.

Co by ale člověk mohl chtít po tak starém kousku jako je Street?

Automobilové závody se staly inspirací této hře. Ovšem nejsou to závody jen tak ledajaké, jedná se o soupeření na amerických silnicích let šedesátých, bystřejší již zajisté vytušili přítomnost retro stylu. Samotná jízda ovšem zdaleka není tou hlavní devízou této hry, naopak je spíše její slabší stránkou. Většinu času totiž budete trávit v garáži, kde vám hra umožní nakupovat z novin součástky, sestavovat si vlastní auta svých snů a provádět nejrůznější kejkle mejkle. Je to právě tento aspekt, který dělá krále králem, v žádné jiné automobilové hře nenaleznete takový prostor pro realizaci vlastních nápadů.

A jelikož všechno něco stojí, budete si muset na součástky a potažmo lepší auta vydělávat. A jak získat ty třpitivé penízky, ten mor lidstva? Jednoduše závoděním – zajedete se svou károu k motorestu a vyzvete některého z týpku do boje a hurá na rozpálenou silnici. Samotný závod, jak už jsem říkal není na dnešní dobu vůbec uspokojivě zpracován, ovšem stařešinům jako je Street musíme takovéto nedostatky odpouštět. 16 barev je málo, trhaná animace není příjemná, ale i tak pocítíte jak vám v zatáčkách stoupá adrenalin. Pokud nad sokem zvítězíte, tedy dojedete do cíle dříve než on, vyhráváte to o co jste se vsadili – můžou to být prachy nebo rovnou vaše auta. Závod vám kromě ostrých zatáček bude znepříjemňovat i policie, která se na vás nalepí pokud překročíte dovolenou rychlost, což se bude dít velice často:)

Ani nestačíte pořádně oslavit radost z vítězství, popřípadě utopit vztek z prohry a už jste zase v garáži a dokupujete motory, karburátory, pneumatiky, převodovky, upravujete vzhled auta, aby lépe korespondovalo se zákony aerodynamiky. Pokud máte více peněz, k čemuž dochází díky nepřílišné obtížnosti celé hry poměrně často, můžete si rovnou koupit auto nové, do kterého je možné narvat ještě výkonnější motor atd. Také nesmíte zapomínat občas natankovat u benzínky, aby vám váš miláček uprostřed závodu nechcíp. Nezkušeným jedincům občas během závodu odejde motor, nebo řazení, pokud si špatně pohrajou s tunnigem, prostě klasika…

A co, že je vlastně váš životní úkol? Vyhrát do dvou měsíců nad králem silnic, vlastnícím proklatě rychlou korvetu. Než se k němu s nohou na plynu probojujete bude to ale chvíli trvat, čeká na vás hafro konkurentů, vaší garáž navštíví nejedno z jejich aut a penízky se posypou. Dohrát Street není vůbec těžké, bohatě stačí hodinka, tedy pokud se v něm nebudete mermomocí rochnit.

Vždy jsem se divil, proč onu revoluční streetovskou garáž nepřejaly i ostatní hry, pravda série NFS už se pomalu ale jistě hýbe tímto směrem, ale než se dohrabe nějakých kloudných výsledků, bude to zajisté ještě pár let trvat… Takže prozatím budu muset zůstat u vynikajícího Streeta (a vylepšeného druhého dílu), kterého mnoho lidí považuje za nejlepší hru všech dob a ještě více lidí o něm ani neví!

Žánr: Závodní
Rok vydání: 1989
Výrobce: Logical Design Works
Distributor: California Dreams
HW: PC 286 or higher :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.