HistorieÚvodnikOdkazy

Tsukihime

12 dubna, 2007, G4ndy Žádné komentáře

Mangy nebo Anime  dělané podle Japonských her, to je u našich  vzdálených šikmookých příbuzných  docela běžný jev. Tady jsem například recenzoval  Věčnost po které toužíš, anime inspirované  právě japonskou adventurou.


Trhání růží na měsíci je přece zakázáno, buran jeden!

Anime a Manga Tsukihime vychází taktéž z počítačové hry nesoucí stejné jméno. Nejedná se přímo o adventuru, abych byl přesný – v Japonsku totiž existuje specifický subžánr adventur zvoucí se Visual novel, tedy vizuální novela, což je více než adventura v pravém slova smyslu, taková virtuální manga. Něco jako tady u nás vycházející gamebooky (Lonewolf a spol.) ale v počítačové podobě, kde text je doprovázen statickými obrázky a v určitý okamžik se hráč může rozhodnout co udělá, jestli půjde napravo nebo nalevo (případně jedná-li se o erotickou hru, tak komu dá a komu ne)… což mi připomíná doby kdy jsem hrával dračí doupě a programoval sem si primitivní textovou hru.. no ale to bych to tu psal do rána.


Bububu, čípak jsou to oči kočičí?

Hru Tsukihime vydali původně neprofesionální programátoři z týmu TYPE-MOON v roce 2000 jako shareware, čemuž se říká v Japonsku dojin soft, ale dost už s těmi názvy. 🙂 Prostě měli s Tsukihime tak masivní úspěch, že se vypracovali a jsou z nich nyní profesionální autoři her. Tsukihime byla o dva roky později hezky rozanimována a zabrousila tak na obrazovky japonských televizí v podobě 12tidílné série, o které tu vlastně chci psát.


Je libo kapku krevní transfůze?

Takže příběh. No příběh je takový makový, poeticky laděný s prvky krváku. Nedoporučuji ho brát příliš natvrdo a hledat v něm logiku. Hmm. Je lepší se jím nechat jen pozvolně unášet a soustředit se na pocity. Předně je zapotřebí přijmout fakt, že je hlavní hrdinka sexy upírka, která se ale jako upírka snaží nechovat (sexy se ale chová). Tahle dívčina jménem Arcueid má za úkol každých 800 let zabít potvoráka odpovědného za její upíří stav a pak opět usnout, vše vykonat chladně a bez citu.


Krev né, radši si dáme něco v restauraci!

Jenže ejhle, nějaký cit se nám tam po jejím posledním probuzením vloudil… No ano, hádáte správně je to tamto s velkým L na začátku, což umožňuje rozehrát již x-tou, nicméně stále zajímavou variaci na bázi krásky a zvířete v netradičních kulisách. Moment, kdo je ale vlastně to zvíře? Arcueid nebo Shiki – nevinný(?) student, který stihl Arc rozřezat na cimprcampr kapesní kudlou už v prvním díle?


Shikiho rigidní, drsná ségra.

Nebojte se, je to úplně normální anime, vše se vysvětlí. Vše se vysvětlí? No vše se nevysvětlí, asi to ani vysvětlení nepotřebuje, autoři si opět dělali co chtěli a já jim to žral, aniž bych se vztekal, že s charaktery manipulují jak s loutkami… Věru ne, tady mi to nevadilo, moc dobře se to dá spolknout i s navijákem a pak se jen tak nechat unášet proudem chycený na jejich udici.


Vrrr!

Kořeny Tsukihime v počítačové hře orientované hlavně na kluky se nezapřou, kromě hlavního hrdiny Shikiho tu mámě jednoho jeho spolužáka Arihikiho a pak už jen samé holky, které mají Shikiho až nekriticky rády (on ho má mocinky rád i Arihiki čikičiki, až jsem si někdy myslel, že je gay). No Shiki se má, ale nebude to mít chudák moc lehké… Jó, začne s ním proti jeho vůli chodit lovit nemrtvá upírka, to není žádná sranda. No být na jeho místě tak se tak necukám, ale což, nejsem animovaný hrdina.


Kudlíky budlíky píchy pích!

Nejde to jinak, Shiki musí jako chlap převzít odpovědnost za to, že Arc tak nezodpovědně ze začátku zabil a způsobil ji tím zranění, kvůli kterému nebude moci sama zabít hlavního potvoráka. Arcueid si tak Shikiho přivlastní jako svého ochránce. Když ji tak precizně rozsekal, tak přece musí oplývat netušenými schopnostmi! Fííha, takže se jeho kudla šikne, och šiki!


Arcueid se s Ciel (na pravo) moc nemusí.

Tsukihime je náhodou místy i docela dost srandovní anime, holky se o Šikiho různě hádají, navíc mají děvčata taky svá tajemství a nejsou úplně obyčejná.. možná se vyskytne i další upírka nebo dokonce tapírka! Některé scénky jsou pěkně vtipné, feministky ale asi moc nepotěší.


Jéé!

O co ale hlavně běží… Okatě mezi řádky se nám po celou dobu sledování schovává velká ZAKÁZANÁ láska, klobouk dolů před autory, jak to celé hodně sugestivně podávají (tedy pravý opak toho, jak tady já podávám tuto recenzi) Tsukihime mě ke konci dojala na celé čáře. Je to opravdu vážné, dojemné anime, na začátku hodně ponuré a ke konci smutné. Vyžaduje možná trochu trpělivosti do doby než vás lapí, mělo by se mu to ale určitě podařit. Pokud máte rádi romantiku, přitahuje vás tajemství a jste schopní spolknout trošku uměle ale přesto mistrně zamotaný příběh, tak je Tsukihime jasnou volbou!


Ham, ham!

Hodnocení: 9/10

Žánr: Drama, romance, horror
Rok vydání: 2003
Výrobce: J.C. Staff, Geneon

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *