HistorieÚvodnikOdkazy

Vypalte si na CD obrázek!

19 ledna, 2004, MasterPJ Žádné komentáře

Už v roce 2002 se daly vypalovat různé obrázky na záznamovou vrstvu CD-R. Tenkráte šlo o produkt Disc T@2 od firmy Yamaha. Nyní přichází HP s něčím podobným a je zajímavé, že to dříve nikoho jiného nenapadlo. Jde o vypalování obrázků na vrstvu popisovou, což je určitě užitečnější. Všechno zařizuje technologie LightScribe, kterou Yamaha představila nedávno na CES (Consumer Electronics Association) v Las Vegas.

Funguje tak, že na stranu, kde se obyčejně lepí samolepky, či píšou popisky je nanesena další vrstva, která pod laserem mění svoji barvu, musíte tedy nejdříve otočit médium, než „malovat“ začnete.

Potřebujete k tomu v zásadě jen tři věci:
– LightScribe-enable mechaniku (ODD), HP uvádí, že jsou zapotřebí nějaké úpravy, ale nejsou zase až tak drahé, lze však předpokládat, že mechaniky staršího typu nepůjdou takto přizpůsobit
– LightScribe kompatibilní médium, HP však zase uvádí, že ona nová vrstva také nebude drahá
– a v neposlední řadě také LightScribe kompatibilní program; i přes to, že zatím žádný není, je velice pravděpodobné, že tu bude co nevidět

Z obrázku je patrné, že jde o velice kvalitní vyobrazení i pro nejjemnější detaily. Barvy to tedy samozřejmě neumí, ale třeba mě se stejně více líbí obrázky založené na odstínech jedné barvy. Problémem by mohla býti jen náchylnost na slunce, jelikož ve slunci jsou obsaženy složky, které používají lasery ve vypalovačkách, a tak by se pod sluncem obrázek mohl dosti ničit. Celý obrázek by měl být vykreslen asi za 1/4 hodiny, jelikož je kreslení náročné a zatím maximální dosažená rychlost je 4x (jako to bylo u Disc T@2). Kreslí se ve spirále a to se těžko hlídá.

HP na tomto projektu spolupracuje s řadou firem, o podporu tedy nebude nouze. Jmenovitě: Mitsubishi Chemcal Corporation, Moser Baer India Limited, Hitachi-LG Data Storage, Toshiba, Sonic Solution Software a MicroVision Development. Produkty by se měly objevit poprvé v druhé polovině letošního roku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *