HistorieÚvodnikOdkazy

Witch Hunter Robin

15 dubna, 2007, G4ndy Žádné komentáře

Po delší přestávce zaviněné školními povinnostmi, vyskytnuvšími se v mém životě náhle v míře větší než malé, jsem si konečně udělal čas na shlédnutí ANIME, sláva!

Chřipce, nebo co to bylo – prostě nachcípanosti, může poděkovat série Witch Hunter Robin (dále jen WHR) za to, že jsem jí konečně doukoukal. Jinak bych se k ní asi jen tak nedostal.. Mám totiž neuvěřitelné množství rozkoukaných anime, u kterých jsem z různých důvodů nevydržel do konce. Nejprve jsem tuším viděl asi prvních 8 dílů WHR z celkových 26 a co si vzpomínám, tak se mi to onehdy docela líbilo, proto jsem po WHR opět sáhl s odhodláním dočumnout to, co jsem načal.


Zbloudila dřevorubkyně rube do dřeva a ohrožuje tak životní prostředí

Bohužel, ve výsledku jsem moc nadšen nebyl, kdybych býval neležel rezignovaně v posteli s ničím lepším na práci, tak bych tuto sérii asi opět nedokoukal. Hned vysvětlím proč.

WHR se zaobírá osudy křehké hlavní hrdinky, 15tileté profesionální čarodějky Robin, která je v prvním díle organizací Solomon, potírající nadpřirozené kriminální živly všeho druhu, přeložena do Japonska. V zemi vycházejícího slunce má totiž nahradit agenta tamější pobočky Solomona – STN-J. Divák rázem vytuší, že za onou náhradou stojí něco víc než jen snaha o přátelskou pomoc mezi organizacemi, jinak by to snad ani nebylo anime.

Staneme se svědky divných mocenských čachrů a machrů mezi STN-J a Solomonem. Obě organizace se zabývají problematikou osob s nadpřirozenými schopnostmi, v Solomonu a ostatních pobočkách STN je rovnou vraždí, kdežto v STN-J je humánně chytají. Co ale pak s magickými delikventy dělají v tajemné TOVÁRNĚ… o tom všichni mlčí. Mají něco za lubem? Jaký je rozdíl mezi kořistí a lovcem, když oba používají stejných sil? Dá si Robin s Amonem PUSU? Ano, opravdu zdrcující salva otázek. 😉


Tihle dva toho spolu moc nenamluví

První polovinu WHR tvoří uzavřené epizody, ve kterých se seznámíme s běžnou rutinou STN-J. Na programu dne bude efekty doprovázené, obstojně animované chytání magického póvlu všeho druhu. V pauzách mezi lovem, tedy během vyšetřování, přichází na řadu oťukávání se s novými kolegy mladičké Robin.

Autoři volili velice pozvolné tempo představování charakterů, což má zpočátku za efekt vykalkulované prohloubení většího divákova zájmu o ně. Bohužel ale ve výsledku není o co stát, vývoj charakterů není uspokojivý, zasekne se někdy v polovině série, kde urazil cestu sotva pár milimetrů. Kromě tajemného STNňáka Amona, který se komunikaci s Robin vyhýbá z později ozřejmených důvodů, se všichni kolem ní chovají šablonovitě, nebo se raději vůbec nijak nechovají.


Ten smrad kolem.. to si jen Amon prdnul

WHR je navíc handicapováno nevyspělým, ubohým ústředním příběhem, koketujícím s myšlenkou čarodějek jako staronové rasy bohů na Zemi. Dějová linie je plná nevěrohodných scén. Robin neustále vynuceně náhodně naráží na různé rádoby tajemné postavy, které si odemelou své a jdou do koše. Mocní lidé v pozadí se chovají iracionálně jak mentálně postižení, jednají jen tak na efekt, aby se neřeklo. Závěr je pak vyšuměním ničeho do ztracena. Počáteční sada epizodek bez vazby na hlavní dějovou linii je docela vydařená, ale že by mě to nějak vytrhlo, to ne.

WHR kulhající příběhem bere si jako berličku ku pomoci alespoň dobře zpracované akční scény a pěkně nakreslenou, stylově oděnou hlavní hrdinku. To je ale jaksi na prd, když ani charakter Robin není dostatečně a hlavně věrohodně vykreslen (Robin je jen loutkou, příliš okatě užívanou autory) a akčním scénám chybí podhoubí kvalitního příběhu.


kolegové z STN-J – nic víc než upovídané křoví

Perfektní úvodní znělka (opening) s krásnou písničkou naznačuje převelikou, nešťastnou romanci mezi drsňákem Amonem (taky plochý charakter na efekt – mlčí) a křehoučkou Robin, k níž ale vůbec nedojde. Sliby chyby, opening absolutně neodpovídá skutečnosti. Autoři to prostě nezvládli a to jsou to Sunrise, studio stojící například za Cowboy Bebopem nebo Wolfs Rain.

Co na WHR říci? Možná ho skousnou lidé, kteří se s anime teprve seznamují – nevšimnou si slaboučkého děje a charakterů, nebo nějak chytnou tu správnou vlnu, která jim umožní nedostatky hlavně ve věrohodnosti toho všeho přehlížet. Na mě ale WHR pozitivní dojem nezanechal, takže ho nedoporučuji. Jediné co oceňuji, je již zmiňovaný opening, který ale jakoby patřil k úplně jinému anime! Nenechte se ošálit.

Hodnocení: 5/10

Žánr: akční drama
Rok vydání: 2002
Výrobce: Sunrise

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *