HistorieÚvodnikOdkazy

Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves

7 května, 2023, G4ndy Žádné komentáře

Ostře sledovaný seriál Stranger Things, ve kterém parta puberťáků vedle zachraňování světa ve svém volném čase také hraje deskovou hru na hrdiny Dungeons & Dragons (DnD), zažehl nečekanou renesanci zájmu o tuto společenskou fantasy hru. Americkému dračímu doupěti se tak trochu podařilo stát se jakýmsi maskotem potenciálně velmi výnosného retro byznysu 80. – 90. let.

S pocitem příjemné nostalgie se k DnD nyní vrací jak bývalí hráči, tak i širší veřejnost, která tuto výstřední intelektuální aktivitu považovala spíše za záležitost pro podivíny. Dokladem budiž řada podcastů, comming-outy celebrit, rekordní prodeje DnD knih, pravidel a všemožných licencovaných či inspirovaných produktů včetně podobných deskových her a nyní i celovečerní film v kinech. Stojí filmové zpracovaní skutečně za to, nebo se jen snaží svézt na vlně popularity?

Se zodpovězením otázky nemá cenu příliš otálet, Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves totiž rozhodně stojí za to. Proč? Především díky perfektnímu vybalancování seriózní high-fantasy zápletky s kreativními, deskové hře velmi věrnými momenty. Hlavní hrdinové se totiž opravdu chovají tak, jako by jejich role hráli hráči „poctivě“ hrající deskovou hru, snažící se být věrní svým charakterům na 100% a potýkající se někdy s trochu ujetými pravidly. To přináší do filmu množství vtipných scén ale i odrazových můstků k neotřelým řešením zapeklitých situací. 

Humor přitom není samoúčelně stupidní jako v současných marvelovkách – nenese se v duchu „jsem superhrdina a žasněte, jak mám všechno na háku“, ani nezlehčuje závažnost dobrodružné zápletky. Jestli se tedy ve filmu vyskytují odlehčenější momenty, je to proto, že hry na hrdiny jsou už prostě takové – lidé při jejich hraní zažívají nejen napětí ale i legraci. 

Ve finále tedy radostně konstatuji, že tento film pro mě byl velmi příjemným, nečekaným překvapením a rozhodně si zaslouží být viděn. Nepochybuji o jeho vhodnosti i pro diváky hrami na hrdiny naprosto netknuté – sám o DnD nemám žádné extra hluboké znalosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *