HistorieÚvodnikOdkazy

Fantasy General

24 září, 2004, G4ndy Žádné komentáře

Steel panthers, klasická tahová strategie z druhé světové války převedená do fantasy prostředí, tak by se dala stručně odbýt tato vynikající hra. Existuje však mnoho důvodů proč tomu tak nebude.

Jeden čas bylo především zásluhou firmy SSI na poli tahových strategii pěkně rušno. Vyšla série her s příponou general, mezi něž patří i FG. Princip těchto her je inspirován jak jinak papírovými předlohami. Mapa je rozdělena na hexová pole – věčné diskuse zda jsou lepší hexy či čtverečky ztratily na intenzitě. Na každém hexu může stát najednou jedna pozemní nebo letecká jednotka, na začátku každého tahu fasuje jednotka akční body pro pohyb a útok. Strategický faktor je v těchto hrách nejjasněji viditelný a není o něm pochyb. Bez promyšlení a synchronizace tažení prostě většinu chytře navržených misí nezvládnete a budete neustále opakovat. Časové, respektive kolové, omezení jednotlivých misí jen přidává na dynamičnosti.

Před začátkem každé mise si můžete za omezený peníz dokoupit armádičku, svěřenci co přežili minulou bitvu vám zůstávají včetně svých tolik hýčkaných zkušenostních bodů a věřte mi, ztráta zkušeného válečníka vás bude pekelně bolet.

Fantasy prostředí propůjčuje celému vašemu snažení-tažení nezaměnitelnou atmosféru, rozmanitost bojujících jednotek je dostačující, neexistuje někdo super silný, úspěch tkví v chytré kombinaci bojových dovedností celku, tedy armády.

Během bitvy můžete obsazovat města, která svým okupantům za odměnu vyléčí životy, můžete posílat pro posily, které nejednou změní bitvu ve váš prospěch.

Celé hraní je hlavně o pravidlech, která nejsou nikterak složitá na pochopení, za chvíli se do nich dostanete, ani nebudete vědět jak, FG se pro vás stane výzvou, budete ho muset dohrát.

Grafické zpracování je SVGA, hru doprovázejí pěkné ilustrace, které jen dokreslují ne-li kreslí na monitor tu správnou fantasy atmosféru. Hudbu jsem bohužel neslyšel, neboť jsem tuhle věcičku pařil na neozvučené třiosmině, ale mám dojem že nebude nejhorší.

Hodnocení: 9/10

Žánr: Tahová strategie
Rok vydání: 1995
Výrobce: SSI
Distributor: Mindscape
HW: 386DX 33Mhz, 4MB RAM, SVGA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *