HistorieÚvodnikOdkazy

First Person Shooter: The Definitive FPS Documentary

8 května, 2024, G4ndy Žádné komentáře

Koncem roku 2023 spatřil světlo světa čtyři a půl hodiny dlouhý dokumentární film “pro pamětníky” o 3D střílečkách z pohledu první osoby. Nejvíc prostoru v tomto kickstarterem vykopnutém video maratonu věnovali autoři rozhovorům s autory Doomu. Toto rozhodnutí se jeví na jednu stranu jako logické, na druhou stranu jsou ale tato vyprávění notoricky známá a dostupná v bezpočtu detailnějších rozhovorů. Nedostává se pak dostatek zaslouženého prostoru jiným, méně známým hrám a některé jsou opomenuty. I tak se ale autorům naštěstí podařilo zachytit řadu předchůdců dooma, které mohou být překvapením, a neopomněli se věnovat také modování a profesionálnímu hraní v plenkách.

Film, ke kterému se lze nyní dostat po zaplacení 18 dolarů, je rozporcován na úseky dle jednotlivých her a mohl by tak fungovat i jako seriál. Sám jsem si ho pro jeho délku dávkoval epizodicky. Jako seriál ale bohužel nenabízí tolik přidané hodnoty – youtube již je plný solidních dokumentárních videí zaměřených na dílčí hry, které film nijak zásadněji (než že se se jedná o FPS) nepropojuje. Nevšiml jsem si ani, že by se autorům podařilo nějak významně vytěžit zpovídané herní autory – že by snad utrousili něco, co už nebylo omíláno na jiných místech 100x.  

Možná by dokumentaristům pomohlo uplatnit trochu víc nadhledu a humoru, nerazit pouze monology s “herními bohy” ale postavit proti sobě v rozhovoru (nebo i ve hře) lidi z ID software, 3D Realms a Epicu, provokovat je otázkami, kdo měl lepší engine atd. I přes jisté nedostatky jsem se ale na Definitive FPS Documentary díval s chutí oslazenou nostalgií.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *