HistorieÚvodnikOdkazy

Nedostupnost grafických karet: situace se nezlepší, spíše zhorší.

29 března, 2021, G4ndy Žádné komentáře

Docela mě pobavilo vysvětlení Alzy.cz, proč jsou prakticky všechny grafické karty již přes 4 měsíce nedostupné: „Uvedení nových grafických karet NVIDIA GeForce RTX řady 30 a AMD Radeon RX 6800 je velkou událostí nejen pro hráče, ale také tvůrce obsahu, kterým moderní GPU pomáhají šetřit čas při práci.“ Takže za to můžou ti zákeřní „tvůrci obsahu“ kteří během koronária vyrostli jak houby po dešti a stříhají svá UHD videa o sto šest? Ach jo. Kdybyste to ještě nevěděli, tak já vám to tedy řeknu, kdo za to skutečně může: výkonné grafické karty masově skupují těžaři kryptoměn a je trochu pokrytecké, že právě Alza.cz, která sama přijímá platby v Bitcoinech (a vlastní ji anonymní akcionáři přes holding sídlící na Kypru – nedivil bych se, kdyby na ostrově všichni těžili 😉 ), tento hlavní důvod nedostatku nezmíní. Know-how je hold jen pro některé…

fotomontáž nabídka grafických karet
Tohle asi nebude zařízení pro stříhání videa aneb hádejte, kde končí vykoupené grafické karty…

Jak to v praxi vypadá? Kryptoměnový horník si koupí grafickou kartu za 14 tisíc (tolik stála Geforce 3060, když se v ČR chvíli prodávala) vloží ji do několik let staré základní desky (stačí něco s pci express 3 slotem a tím nejpomalejším procesorem). Jako kryptoměnu, jejíž infrastrukturu a zabezpečení bude svou grafárnou podporovat počítáním algoritmů, zvolí Ethereum. Může si tak denně přijít v současnosti na cirka 80 korun (a to již po srážce za elektřinu 4 Kč/kwh). Takhle se mu 16 tisíc vrátí za půl roku, nebo možná ještě dříve, protože hodnota kryptoměn s chystanou ekonomickou krizí pravděpodobně ještě poroste. Po půl roce je tedy horník již plně v zisku. Je mu přitom jedno, že výrobce grafické karty uvádí, že nesmí být použita pro těžbu kryptoměn – říká se tomu průmyslové využití – jinak se ruší záruka. Použití na mining se nedá úplně snadno prokázat (pokud karta není vyloženě uvařená) a tak kartu za dva roky horník prodá na aukru nějakému nic netušícímu hráči a jede dál s novějším hardwarem.

Sám jsem před 5 lety nic netušíc koupil geforce gtx 750 Ti s 2GB Ram z druhé ruky za skvělou cenu 1500 Kč. Divil jsem se, jak ji někdo může prodávat takto levně, když karta byla tehdy svým výkonem i na nejnovější hry stále víc než dostačující. Později jsem se dozvěděl, že se jí zbavoval nějaký zkušený těžař, který věděl, že s kartou již brzy nebude moci těžit druhou nejpopulárnější kryptoměnu – Ethereum, které pravidelně narůstají nároky na paměť Ram grafické karty. V současnosti je minimum karta s 6gb ram, ta by měla vydržet do začátku roku 2024. Není ale jisté, zda Ethereum do té doby nepřejde do režimu proof-of-stake, kdy již nebude možná klasická těžba (proof-of-work) – fárající horník musí tedy být ve střehu.

inzerát 100ks grafických karet
Někdo každý rok mění šatník, někdo mění své grafické karty. (4gb karty toho dnes už moc nevytěží, koupil bych tak maximálně za 500 kč)

V praxi samozřejmě různá tajemná individua (představujme si je jako takové trpaslíky, kteří bydlí v kryptoměnových dolech a nevylézají moc na slunce a když už, tak jedině ve svých drahých autech) nakoupí nových grafických karet naráz třeba 100 kusů (nedělám si legraci) a pak se na nebohé hráče, kteří by chtěli používat kartu na hraní, nedostane. Nebo se hráči naštvou a začnou s tím co mají těžit také.

Gimli the Dwarf
Takhle si můžeme představit typického českého těžaře kryptoměn.

Konverze z hráče na těžaře je dnes velmi snadná díky přístupným směnárnám jako evropská coinmate a těžebním službám jako např. nicehash či raveos, které lze instalovat přímo do windows nebo bootovat z flashdisku jako linux. Jen si je třeba dát pozor na podvody a věnovat nějaký čas seznámení se s aktuální situací. V žádném případě se hnedle existenčně nespoléhat na zaručený zisk z těžby. Jak se říká: Pečení holubi nelétají do huby. Sami sobě ale můžete dát do huby, když se vám upeče grafická karta (těžaři většinou mění větráčky za lepší a pravidelně karty přepastovávají), ztratíte hesla (ať žije psaní hesel na papírky a schovávání do tajných skrýší odkud je manželka nevyhodí), někdo vám vykrade nebo vyplaví místo kde těžbu provozujete a tak dále. Zamyslet se nad managementem rizik je hold na místě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *